10 EKİM KATLİAMI FİRARİ SANIKLARININ DAVASINA ÇAĞRI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

TMMOB, KESK, DİSK, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, 10 Ekim Davası'nda firari sanıkların yargılamasının devam edeceği 8 Kasım 2018 duruşmasına çağrıda bulundu. Tüm Bel Sen Genel Merkezi'nde yapılan basın toplantısında Ankara Adliyesi'nde 10. Ağır Ceza Mahkemesi Salonunda görülecek 10 Ekim Davası için saat 9.00’da adliye önünde buluşma çağrısı yapıldı.

TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül’ün de katıldığı toplantıda konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Taleplerimizi görmeyen mahkemeye rağmen gerçek adaleti aramaya devam ediyoruz. Herkesi bu davayı takip etmeye çağırıyoruz. Türkiye'nin her yerinde aileler davaya gelmek için yola çıkacaklar. Bu akşam saat 21.00'de sosyal medya üzerinden derneğin başlatacağı etkinliğe de destek bekliyoruz” dedi.

Firarilerin bazılarının takip edilmelerine rağmen yakalanmadığı, bazılarının da yakalanmasına rağmen serbest bırakıldığı biliniyor. 10 Ekim Davası avukatlarından Eylem Sarıoğlu, bu sanıkların iyi gizlendikleri için değil yakalanmadıkları için firari olduklarını söyledi.

Av. İlke Işık ise “10 Ekim 2015 saat 10.04'ten itibaren 3 yıldır unutturmama mücadelesi yürütüyoruz” dedi. 10 Ekim davasının sadece IŞİD'lilerden ibaret bir dava olmadığını vurgulayan Işık, “Elimizde bu katliama yol veren her türlü deliller var. Bu delillerden gerçek sorumlulara gitmek yerine sadece IŞİD'lilere ceza verilmesi yeterli değildir. Ankara Katliamı insanlığa, barışa, demokrasiye karşı bir katliamdır” dedi.

Avukat Eylem Sarıoğlu, 16 firari sanığın kendilerini çok iyi gizledikleri için değil, devletin yakalamak istemediği için firari olduklarını vurgulayarak, “Deliller toplandığında bu sorumluluğu çok açık bir şekilde gördük. Antep'te IŞİD'in nasıl cirit attığını ve göz yumulduğunu gördük. 10 Ekim ailesinin bir parçası olarak katliamın tüm bağlantılarının ortaya çıkarılması için bu davayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Ayrıca o dönem mülki amir olarak birçok bilgiye sahip olduğunu düşündükleri Antep Valisinin, geçtiğimiz günlerde İstanbul'a atandığını belirten Sarıoğlu, “Bir vali düşünün ki görev aldığı dönemde birçok katliam oluyor. İstanbul'a vali olarak atanması aslında devletin de IŞİD'le mücadeleye bakışını çok net bir şekilde ortaya koyuyor” dedi.