SOMA İÇİN ADALET, TÜRKİYE İÇİN ADALET!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

4 yıl önce Soma'da 301 madencinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Maden Faciasının yıldönümünde, "Soma için Adalet, Türkiye için Adalet" sloganıyla gerçekleştirilen mitnge TMMOB de katıldı.

Mitingi, Soma 301 Madenci Aileleri Derneği, Sosyal Haklar Derneği (SHD), TMMOB, DİSK, KESK ve Soma’da bulunan kitle örgütleri ortaklaşa düzenledi. Mitinge, Manisa'nın yanı sıra, İzmir, Aydın ve Balıkesir'den yoğun bir şekilde katılım oldu.

Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü (ELİ) Soma Şubesi önünde başlayan yürüyüşün en önünde madenci ailesinin yaptığı “Acıları Bal Eyledik Yanan Nefeslerle. Somalılar Sizleri Özler Susmayan Nefeslerle” pankartı taşındı.

Mitingde madenci aileleri adına konuşan Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak “Soma Faciası alınmayan önlemlerin ve formalite denetimlerin sonucu, işçinin sağlığı ve güvenliğinden çok çıkarılan madenin tonunun önemsendiği çalışma koşullarında ve göz göre göre gerçekleşmiş bir katliamdır. 4 yıldır adalet arayışımız sürüyor. Karar aşamasına gelen davada her türlü baskı ve zorbalığa şahit olduk. Dava süreci yukarıdan müdahalelerle çarpıtılmaya çalışılıyor. Gerçek suç örtbas edilmeye çalışılıyor. Dün olduğu gibi bugün de davamızın peşindeyiz. Ve biz bitti demeden bu dava bitmeyecek" dedi.

Türkiye'nin en büyük maden faciası olan Soma Faciası'nın 4. yıldönümünde Soma, İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Edirne İl Koordinasyon Kurullamızı tarafından basın açıklamaları yapıldı. 

SOMA

Katliamın 4. yıldönümünde Soma'da Madenci Anıtı önünde Bölge illerdeki TMMOB bileşenlerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında ilk olarak TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz aldı. Emin Koramaz, “Bizler bu kazaların unutulmamasını, unutturulmamasını istiyoruz. Böylesi acıların bir daha yaşanmamasını istiyoruz” dedi. Koramaz, “Yargı önünde mutlaka hesap verilmesi gerektiğini, adil yargılanma süreçlerinin uzatılmaması gerektiğini geçen her günün vicdanlardaki yarayı her gün biraz daha büyüttüğünü burada yeniden belirtiyoruz” diye kaydetti. Koramaz’ın ardından Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel basın açıklamasını okudu. Yüksel, “Soma faciası 4 yıldır yargı sürecinde, 19 Haziran’da mahkemenin bir oturumu ve belki de son oturumu olacak. Faciada sorumlu olanların adalete uygun bir ceza almaları toplumun vicdanının bir kısmına da olsa iyi gelecek, en azından sorumlular ceza aldı diyebileceğiz. Ancak esas sorunun bu olmadığının bilinmesini istiyoruz çünkü çoğu kez alt düzey yöneticilere, maden mühendisi meslektaşlarımıza yöneltilen bu suç gerçek suçluları gizlemektedir” diye belirtti.

İSTANBUL

İstanbul'daki açıklama TMMOB, DİSK, KESK ve İStanbul Tabip Odasının katılımıyla Tünel'de yapıldı. Basın Açıklamasını TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Akçelik okudu. Soma katliamının üzerinden 4 yıl geçtiğini hatırlatan Akçelik, "Hala öfkeliyiz. Çünkü rekabet, kâr hırsı ve ucuz üretim için işçiler, emekçiler vahşi koşullarda çalıştırılıyor, yasalar bu çalışma biçimine göre uyduruluyor ve aşırı üretim halen zorlanıyor" dedi. Soma'da 301 madencinin katledildiği Eynez Ocağı'nın vaktinde kötü koşulları nedeniyle bir işletmeden ötekine devredildiğini ifade eden Akçelik, ocakta bilime, tekniğe ve insani çalışma koşullarına aykırı biçimde üretim yapıldığı için katliamın göstere göstere geldiğini söyledi.
 
Akçelik, "Ülkemiz güvencesiz ve kuralsız çalışılan, emekçilerin açlık ile ölüm arasında seçim yapmak zorunda bırakıldığı, iş cinayetlerinin fıtrat ve kader olarak değerlendirildiği bir ülke haline gelmiştir. İş cinayetleri sadece maden sektöründe değil tüm iş kollarında artmaktadır. OHAL süresince geçmiş zamanlardan daha fazla iş cinayetlerine kurban verilmiştir. Meslek hastalıkları ülkemizde halen tespit edilememekte ve kapsam dışı görülmektedir. Ülkemizin bir meslek hastalıkları indeksi dahi oluşturulamamıştır" şeklinde konuştu.
 
Akçelik, bu durumdan hak ihlallerinin, uzun zamana yayılan ve sonuçsuz kalan hukuki süreçlerinin, kamu denetiminin önemsenmemesinin, yasaların duruma göre değiştirilmesinin ve demokratik sendikalaşma hakkının engellenmesinin sorumlu olduğunun altını çizdi."

ANKARA

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Soma`da 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden kazasının dördüncü yılı nedeniyle bir açıklama yaptı. İKK Sekreteri Özgür Topçu'nun yaptığı açıklamada yaşanan tüm maden facialarından hükümetin sorumlu olduğu belirtilerek, "Hala öfkeliyiz. Çünkü rekabet, kar hırsı ve ucuz üretim için işçiler, emekçiler vahşi koşullarda çalıştırılıyor, yasalar bu çalışma biçimine göre uyduruluyor ve aşırı üretim halen zorlanıyor" denildi. Facianın üzerinden dört yıl geçmesine karşın işçi hayatını tehlikeye atan uygulamaların sürdürüldüğünün altı çizilerek, "Yüreğimiz Soma`da, aklımız Katliam Davası`nda. Ülkemizin acısı dinene, katliamda sorumluluğu olan herkes hesap verene kadar öfkemiz dinmeyecek" ifadelerine yer verildi.

İş kazalarında, özellikle son 15 yılda yaşanan artışta özelleştirmelerin ve taşeron uygulamalarının etkili olduğuna işaret eden açıklama şöyle devam etti: "Daha da tanıdık olan madenci ailelerini sokakta tekmeleyenlerin 301 kişi yaşamını yitirmişken havanın soğukluğundan ve yorgunluktan söz edenlerin, ölümlerimiz üzerinden rant kazanmak isteyenlerin, katliamın gerçek sorumlularının halen kamuoyunun gözleri önünde olmasıdır. Soma`da dünden bugüne değişen, iyileşen kayda değer bir şey yoktur. Bu yüzden Soma katliamı davası sadece hayatını kaybeden 301 madencimizin değil, tüm yurtta iş cinayetlerine kurban olan tüm işçilerin ve ailelerinin, aynı zamanda tüm halkımızın davasıdır."

KOCAELİ 

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu (İKK) MMO Şube binasında yaptığı açıklamada katliamın unutulmayacağı ifade edildi. MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci'nin okuduğu basın açıklamasında, “Soma Faciası üzerinden tam 4 yıl geçti. Yüreğimiz Soma’da, aklımız katliam davasında. Ülkemizin acısı dinene, katliamda sorumluluğu olan herkes hesap verene kadar öfkemiz dinmeyecek” dedi.

Soma’da hayatını kaybeden 301 maden emekçisini saygıyla andıklarını belirten Kürekçi, “Davada henüz babalarını, eşlerini, evlatlarını kaybedenlerin yüreğini soğutacak somut adımlar atılmamış, somut kararlar verilmemiştir. Bu yüzden aklımız ve vicdanımız her duruşmada, işçi katliamlarının gündeme geldiği her gün bir kere daha ölmektedir. Bu cinayetlere sebep olanların bağımsız yargıya ve topluma hesap vermeleri için, adaletin yerini bulması için, bu acımasız sistemi değiştirmek için mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyoruz. Maden ocaklarında, bir avuç kömür için bir ömür verenleri, başta Soma olmak üzere kaybettiğimiz tüm madencileri ve işçi katliamlarında yaşamlarını kaybeden işçilerimizi saygıyla anıyoruz” dedi.

EDİRNE

TMOBB Edirne İl Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Soma’da hayatını kaybeden 301 maden işçisi anıldı. TMOBB Edirne İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nihat Çolak tarafından okunan açıklamada Soma Katliamı’nın unutulmadığı vurgulanırken; “Hala öfkeliyiz. Çünkü rekabet, kar hırsı ve ucuz üretim için işçiler, emekçiler vahşi koşullarda çalıştırılıyor, yasalar bu çalışma biçimine göre uyduruluyor ve aşırı üretim halen zorlanıyor” ifadelerine yer verildi. Çolak, açıklamada Soma’da dünden bugüne değişen hiçbir şeyin olmadığını söyleyerek; “Bu yüzden Soma Katliamı davası sadece hayatını kaybeden 301 madencimizin değil, tüm yurtta iş cinayetlerine kurban olan tüm işçilerin ve ailelerinin, aynı zamanda tüm halkımızın davasıdır. Ancak bilinmelidir ki bu davada da henüz babalarını, eşlerini, evlatlarını kaybedenlerin yüreğini soğutacak somut adımlar atılmamış, somut kararlar verilmemiştir. Bu yüzden aklımız ve vicdanımız her duruşmada, işçi katliamlarının gündeme geldiği her gün bir kere daha ölmektedir” dedi.

.............................................................................................................................................

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz'ın mitingde gerçekleştirdiği konuşmanın tam metni şöyle: 

SOMADA İÇİN ADALET, TÜRKİYE İÇİN ADALET

Hepinizi Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

4 yıl önce yaşadığımız büyük felaketin acısı hala yüreklerimizi yakmaya devam ediyor.

Kaybettiğimiz 301 madenci arkadaşımıza rahmet diliyorum. Geride kalanların acısını paylaşıyorum ve sabırlar diliyorum.

4 yıl önce yaşanan büyük acıyı unutmadığımızı göstermek için, bir daha böylesi acıların yaşanmaması için, sorumluların cezalandırılması için TMMOB örgütlülüğü olarak buradayız.

Değerli Somalılar,

301 arkadaşımızın hayatını kaybettiği Soma Faciası ülkemizin en büyük maden kazası olarak tarihe geçti.

Soma Faciası sadece 301 canımızı alarak tarihe geçmedi, Soma Faciası ülkemizin acı gerçeklerini yüzümüze çarparak tarihe geçti.

Soma faciası, maden şirketlerinin açgözlülüğünü yüzümüze çarptı.

Soma faciası, kapitalist sömürünün acımasızlığını yüzümüze çarptı.

Soma faciası, madencilerin ne kadar zor şartlarda çalıştığını yüzümüze çarptı.

Soma faciası, ülkedeki siyasi iktidarın zorbalığını da yüzümüze çarptı.

Ve 4 yıldır devam eden dava süreci, bu ülkede hukuk düzeninin adaletsizliğini yüzümüze çarptı.

Fakat bunca kötülüğün arasında Soma Faciası aynı zamanda bu ülke halkının dayanışması duygusunun ne denli kuvvetli olduğunu da gösterdi.

Facia sonrasında kazazedelerle ve Soma halkıyla dayanışma gösteren tüm halkımızı, emek ve meslek örgütlerini, sivil toplum gönüllülerini ve elbette dava sürecini takip eden avukat arkadaşlarımızı minnet duygusuyla anıyor, buradan hepsine teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Değerli Arkadaşlar,

Bizler burada sadece kaybettiklerimizi anmak için değil, yaşadıklarımızı hatırlamak, unutturmamak için de buradayız.

İktidar sahipleri yaptıklarını ve söylediklerini unutsalar da, bizler gördüğümüz muameleyi unutmadık ve asla unutturmayacağız.

“Fakirlere dağıtılan kömürü zenginler mi çıkarsın?” diye açıklama yapan dönemin hükümet sözcüsü Hüseyin Çelik’i unutmadık.

İki gün üstü üste aynı gömleği giydiği için hayıflanan, "Maksimum 302 işçi kaybetmiş olarak burayı kapatırız." diyen Enerji Bakanı Taner Yıldız’ı unutmadık.

Polisler tarafından yere düşürülen kardeşimiz tekmeleyen dönemin başbakanlık müşaviri, şimdinin milletvekili aday adayı Yusuf Yerkel’i unutmadık.

Ve tabii, facianın ardından “Bunlar olağan şeyler, 1800’lü yıllarda İngiltere’de de benzer kazalar yaşanıyordu” diyen,

Soma’ya gelip acı içindeki Somalıları tehdit eden, marketlerde sıkıştıran, küfür eden Recep Tayyip Erdoğan’ı da unutmadık.

İktidar hırsı, insanlığının önüne geçen bu isimleri asla unutmayacağız, asla affetmeyeceğiz!

Değerli Arkadaşlar,

Ülkemizde her yıl 2 binin üzerinde işçi arkadaşımız, iş cinayetleri sonucunda hayatını kaybetmektedir.

Bunun sorumlusu, aşırı kar hırsıyla emekçilerin yaşamını hiçe sayan sermaye kesimleri ve bunlara göz yuman siyasi iktidarlardır.

Bunu sorumlusu işçiyi güvencesizleştiren, işçiyi sendikasızlaştıran, denetim mekanizmalarını ortadan kaldıran neoliberal kapitalizmdir.

Bunun sorumlusu, emekçileri en düşük düşük ücretle, en az yatırımla, en güvenliksiz ekipmanla çalışmaya zorlayan sömürü düzenidir.

Bu anlayış, her yıl binlerce emekçinin, madende, şantiyede, inşaatta hayatını kaybetmesine, on binlerce emekçinin sakat kalmasına yol açmaktadır.

Emekçinin alın terini çaldığı gibi, emekçinin hayatını da çalan bu çalışma düzenini kabul etmiyoruz!

Emekçilerin sigortasız, sendikasız, kayıt dışı çalıştırıldığı; işyeri denetimlerinin aksatıldığı, işçi sağlığı ve işyeri güvenliğinin yok sayıldığı bu çalışma düzenini kabul etmiyoruz.

Bizler, insanca yaşayabilecek bir ülke, güvenli iş yerleri ve güvenceli istihdam istiyoruz.

Bizler, işçinin emeğinin, alın terinin karşılığının verildiği, huzur ve güven içinde çalışabildiği bir çalışma yaşamı istiyoruz.

Değerli Arkadaşlar,

Bizlerin bu talepleri yok sayıldığı için 4 yıl önce burada 301 madenci arkadaşımız hayatını kaybetti.

Katliamın sorumlusu, kar hırsıyla gözü dönen Soma Kömür İşletmeleri AŞ yöneticileri, denetim görevini yerine getirmeyen TKİ ve MİGEM, tüm uyarılarımıza kulak tıkayarak sorunları görmezden gelen Bakanlık yöneticileridir.

Aradan geçen 4 yıla rağmen yargılama süreci hala devam etmektedir. Davanın uzadığı her gün, sorumluların cezalandırılmadığı her gün içimizdeki yarayı daha da büyütmektedir.

Başta Soma Kömür İşletmeleri AŞ patronları ve yöneticileri olmak üzere, bu facianın tüm sorumluları derhal cezalandırılmalıdır.

Soma’nın acısı hepimizin acısı olduğu gibi, Soma Davası da hepimizin davasıdır.

“SOMA İÇİN ADALET, TÜRKİYE İÇİN ADALET” talebiyle buraya gelen tüm dostlarımızı TMMOB adına bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Hepinizi dayanışma duygularımla kucaklıyorum.

 

Emin KORAMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı