Oda Bülteni: EKİM 2021 - SAYI: 280

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

10 EKİM KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

Daha önce belirttiğimiz üzere, bu çalışma dönemimizde yapmamız gereken kongre, kurultay, sempozyum etkinliklerinin bir kısmı salgın koşulları nedeniyle ertelenmiş, bir kısmı için de ilgili düzenleme ve yürütme kurullarınca koşullar değerlendirilerek yeni tarihler belirlenmiştir.  Tarihleri belirlenen etkinliklerimizden XI. Ulusal Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı 8-9 Ekim’de Eskişehir’de gerçekleştirildi. 19-20 Kasım 2021 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan XII. Kaynak Teknolojisi Ulusal Kongresi kapsamında ve Kaynak Eğitim ve Muayene Merkezi-KEMM tarafından düzenlenen  NDT Günleri etkinliği de 9 Ekim’de Bursa’da gerçekleştirildi.

II. Uluslararası, XI. Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi ise salgın koşulları nedeniyle ve yeni tarihi bu yıl sonunda yeniden belirlenmek üzere ertelenmiş, ancak 22-23 Ekim tarihlerinde internet üzerinden özel bir gündemle, Pandemi Sürecinin İşçi Sağlığı ve Güvenliğine Etkileri başlıklı bir etkinlik düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

Şu an itibarıyla diğer yakın dönem etkinliklerimiz şunlardır: 18-20 Kasım tarihlerinde İzmir’de Asansör Sempozyumu; 19-20 Kasım tarihlerinde Ankara’da XII. Kaynak Teknolojisi Ulusal Kongresi;  daha önce tarihi 10-11 Aralık olarak belirlenen ancak aynı tarihte yapılacak olan TMMOB Enerji Sempozyumu ile çakışma olmaması için tarihi değiştirilen TMMOB Sanayi Kongresi 17-18 Aralık’ta Ankara’da yapılacaktır.

Bu arada İzmir Şubemiz tarafından düzenlenen İzmir Rüzgar Sempozyumu ile Yangın ve Deprem Sempozyumu’na ve Antalya Şubemizin Bilgisayar Destekli Eğitim Salonu’nun açılışına; Ankara, Antalya. Eskişehir, Denizli, Mersin’de düzenlenen ve uzun yıllar mesleklerini icra eden üyelerimize plaket/onurluklarının verildiği geleneksel etkinliklerimize katıldık.

Ayrıca TMMOB heyetiyle birlikte yangınların büyük zararlar verdiği yörelerimize, Antalya Manavgat’a, Muğla, Milas, Bordum, Menteşe yöreleriyle ve ilgili belediye ve büyükşehir belediye başkanlıklarına ziyaretlerde bulunduk; İKK’larla birlikte toplantılar yaparak durum değerlendirmeleri yaptık. Bir ziyareti de Milas Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit ocağına karşı direnen İkizköy’e yaparak yöre halkı ile dayanışmamızı ifade ettik.

TMMOB’nin çağrısıyla 19 Eylül 1979 tarihinde yapılan bir günlük iş bırakma eylemini, TMMOB kararıyla onbir yıldan beri TMMOB Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü olarak kutluyoruz. 18-22 Ekim tarihleri de Mühendislik Mimarlık Haftası’dır ve ülke genelinde etkinlikler düzenlenerek iktidar uygulamalarının mesleklerimiz ve meslektaşlarımıza yansımaları ile örgütlülüğümüze yönelik saldırılara karşı direnişimiz ifade edilecek. Bu vesileyle bizlere mücadele geleneği devreden ve tarihimizin simgesi/simgeleri olan Teoman Öztürk ve arkadaşlarını bir kez daha sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garında Emek, Barış, Demokrasi Mitingini engellemek ve toplumsal muhalefeti terör yöntemleriyle bastırmak için bombalar patlatılmış ve 103 arkadaşımız katledilmişti. Bültenimiz yayına hazırlanırken, TMMOB ve 10 Ekim Barış Derneği’nin çabaları ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla arkadaşlarımızın katledildiği alana geceleyin yerleştirilen anıtsal ağaçlar kaldırılarak bir kez daha emek, barış, demokrasi düşmanlığı yapıldı. Sabahleyin yapılan anma etkinliğine katılım da engellenmek istendi ve birçok arkadaşımız gözaltına alındı. Fakat bilinmeli ki 10 Ekim katliamını unutmayacak, unutturmayacak ve o meydanı bir gün mutlaka Emek, Barış, Demokrasi Meydanı yapacağız!

Bütün üyelerimize esenlikler diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler