Oda Bülteni: HAZİRAN 2024 - SAYI: 312

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

TMMOB 48. OLAĞAN GENEL KURULU:  

CUMHURİYETİN İKİNCİ YÜZYILINDA, EMEĞİN VE BİLİMİN AYDINLATTIĞI BAŞKA BİR TÜRKİYE İÇİN YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ!

Odalarımızın genel kurullarının ardından TMMOB 48. Olağan Genel Kurulu’nu da geride bıraktık. TMMOB ve bünyesindeki Odalar olarak, aynı zamanda TMMOB’nin kuruluşunun 70. yılını kutlayacağımız, ülke-halk-kamu-meslek-meslektaş yararı bütünlüğünde yeni bir çalışma dönemine hep birlikte girdik.

Genel kurulda yapılan konuşmalarda ve oybirliği ile kabul edilen Sonuç Bildirgesi’nde ifade edildiği üzere, genel kurul 2013 yılındaki büyük Gezi Direnişinin yıldönümüne denk düşen günlerde toplandı. “Gezi’de olmak suç değil, bir onurdur ve hepimiz oradaydık” denildi. O şanlı direnişi temsil ettikleri için mahkûm edilen arkadaşlarımızın toplumsal hafızadan silinemeyeceği belirtildi ve “Gezi mahkûmu arkadaşlarımız ve başta Kobane davası olmak üzere, hukuk dışı siyasi kararlarla özgürlüklerinden mahrum bırakılan tüm ilerici, demokrat, toplumcu, yurtsever güçlerle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz” denildi. Arkadaşlarımız ve o büyük kitlesel harekete katılan milyonlar selamlandı. Polis şiddetiyle yaşamlarını kaybeden gencecik kardeşlerimiz özlemle, sevgiyle, saygıyla anıldı.

Genel kurulda işçi, çiftçi, emekçi, emekli, kadın ve çeşitli toplum kesimlerinin tepkilerinde ve 31 Mart seçim sonuçlarında görüldüğü üzere ömrünü zorbalıkla, hukuk dışılıkla sürdüren, ülke ve halkı yoksullaştıran iktidara karşı halkın önemli bir set çektiği belirtildi.

Seçimlerin ardından “yumuşama, normalleşme” söyleminin iktidara yönelik tepkileri yumuşatmayı, hareket zeminini ve ittifak ağını genişletmeyi amaçladığı belirtildi. IMF’ci kemer sıkma programı, laiklik düşmanı dinsel bir eğitim-öğretim modeli olan “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” ve “ÇEDES” uygulamalarının iktidarın “fıtratına” uygun toplum tasarımının göstergeleri olduğu; Birliğimizin, seçim hezimetinin ardından iktidar tarafından tekrar gündeme getirilen “sivil anayasa” tuzağına düşmeyeceği, tüm gerici girişim ve saldırılara karşı kararlılıkla mücadele edeceği vurgulandı.

AKP’nin “yerli ve milli teknoloji” söyleminin sanayi, tarım, enerji, madencilik, dijital altyapı, denizcilik, doğal çevre başta olmak üzere ülkemizin yeni sömürgeciliğin kıskacı altında oluşunu gizlemeyi amaçladığı, Türkiye’nin yeni bir yöne gereksinimi olduğu; bu noktada TMMOB’nin önemli bir yeri olduğuna işaret edildi. TMMOB’nin “yaşamın bütününe yönelik yurtsever kamucu faaliyetleri pratikte doğrulanmış ve son seçim sonuçlarına da yansımıştır. Hemen her konu, TMMOB’nin yıllardır yürüttüğü haklı, onurlu, özverili mücadeleyi sürekli olarak doğrulamaktadır. TMMOB yoluna, mücadelesine bu çerçevede devam edecektir” denilen Sonuç Bildirgesi’nde TMMOB’nin “toplumsal muhalefetin asgari bir program çerçevesinde buluşması ve birleşik bir güce dönüşmesi için” çabalarına devam edeceği de vurgulandı.

Genel kurul seçimlerinde Odamızı TMMOB Yönetim Kurulu’nda temsil etmeye önceki dönem Birlik Yönetim Kurulu Başkanı olan Emin Koramaz arkadaşımız seçildi. Yönetim, Yüksek Onur, Denetleme Kurullarına seçilen tüm meslektaşlarımıza başarılar diliyoruz.

Bir süre önce Antalya’da yaşanan teleferik kazası, dikkatleri halatlı taşıma sistemlerinin periyodik kontrolleri üzerine çekmişti. Odamızın uzmanlık alanlarına giren bu konuda ilgili işletme, kurum, kuruluşları ve kamuoyunu aydınlatma amacıyla teleferik, telesiyej, teleskileri de içeren Halatlı Taşıma Sistemlerinin Kontrolleri Oda Teknik Raporu’nu yayımladık.

Oda Enerji Çalışma Grubunca hazırlanan Türkiye’nin  Enerji Görünümü 2024 Raporu’nun sonuç ve bulgularını kapsayan Türkiye  Enerji Görünümü 2024 Sunumu internet sitemize yüklendi. Türkiye’nin  Enerji Görünümü 2024 Oda Raporu’nun yayın hazırlıkları sürmektedir ve Temmuz ayında yayımlanacaktır.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler