Oda Bülteni: KASIM 2021 - SAYI: 281

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

ZAM, ZULÜM, İŞSİZLİK, YOKSULLUK DÜZENİNE HAYIR

Geçen ay, 8-9 Ekim’de Eskişehir’de düzenlenen XI. Ulusal Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı’nın ardından, 22-23 Ekim tarihlerinde Adana’da İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi’ne Giderken Pandemi Sürecinin İşçi Sağlığı ve Güvenliğine Etkileri Sempozyumu’nu gerçekleştirdik. Bu ay ise 18-20 Kasım tarihlerinde İzmir’de EMO ile birlikte X. Asansör Sempozyumu; 19-20 Kasım 2021 tarihlerinde Ankara’da XII. Kaynak Teknolojisi Ulusal Kongresi ve Sergisi yapılacak. TMMOB Sanayi Kongresi de 17-18 Aralık’ta Ankara’da toplanacak. Covid-19 salgını dolayısıyla ertelenen etkinliklerimizin 2022 yılı içinde yapılması için düzenleme ve yürütme kurulları faaliyetlerini sürdürüyor.

Yine geçen ay Bursa’da düzenlenen NDT Günleri etkinliği ile Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Kocaeli, Mersin, Trabzon Şubelerimizin geleneksel gece-plaket/onurluk törenlerine; TMMOB’nin kuruluşunun 67. yılı ve 18-22 Ekim Mühendislik Mimarlık Haftası dolayısıyla İskenderun İKK’nin düzenlediği etkinliğe katıldık. Katılamadığımız Şube plaket etkinliklerine mesajlarımızı ileterek meslektaşlarımızı kutladık.

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garında patlatılan bombalar sonucu hayatını kaybeden 103 arkadaşımızı aynı yerde andık.

29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet’in 98. yıldönümü dolayısıyla laiklik başta olmak üzere Cumhuriyetin kazanımlarına karşı düşmanca tavırları bir açıklama ile kınadık; halk egemenliğindeki bir Türkiye özlemiyle bütün meslektaşlarımızın ve halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladık.

Enflasyon ve ekonominin bütünü üzerine söylenen yaldızlı sözlerin gerçekleri ifade etmediği biliniyor. Sanayi Analizleri Bültenimizin 75. sayısı bu gerçeğe işaret etti ve Enflasyon Tırmanışta, Durgunluk Kapıda: Stagflasyona Doğru başlığıyla yayımlandı.

Yoksulluğu reddederken “öğünlerinizi küçültün” diyerek aslında gerçeği itiraf edenlerin, “itibardan tasarruf olmaz” diyenlerin peş peşe yapılan enerji zamlarına karşı “evinizi daha az ısıtın” dediği; barınma, ısınma, aydınlatma, ulaşım ve istisnasız her şeyin kat kat pahalılaştığı bir dönemdeyiz. Her zaman ve her şeyde yeni zamlara yol açan elektrik, doğalgaz, akaryakıt zamlarına karşı TMMOB’ye bağlı Odalar olarak tepki gösterdik ve Ardarda Gelen Enerji Zamları Yurttaşları Bezdirdi. Artık Tahammülümüz Kalmadı başlıklı bir ortak açıklama ile çözüme yönelik düşüncelerimizi bir kez daha dile getirdik.

Danışma Kurulu toplantımız 27 Kasım’da ülkemizde durum ve Oda çalışmalarını değerlendirme gündemiyle toplanacaktır. Toplantıya hazırlık mahiyetinde yayımladığımız 48. Dönem 13 Aylık Çalışma Raporu internet sitemizde erişime açılmıştır.

88 yıl önce 10 Kasım 1938’de gözlerini kapatan Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyor, O’na ve tüm değerlerimize yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler