Oda Bülteni: NİSAN 2021 - SAYI: 274

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

GERÇEKLERİ DİLE GETİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Yine dolu dolu bir ayı geride bıraktık. 
“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ile ülkemizin “uçuşa geçeceği” ve “istikrar” sağlanacağı şeklindeki beyanların aksine sayısız gelişmenin yaşandığı ve saray iktidarının istikrarsızlık numunesi uygulamalarının arttığı bir dönemdeyiz. Örneğin bir faiz artırımı daha yapıldı; dört buçuk ay önce Merkez Bankası başkanlığına atanan kişi görevden alındı; böylece yirmi ayda dördüncü başkan değişikliği yapılmış oldu ve dolar yine yükselişe geçti. 
İç siyasette HDP’nin kapatılması için açılan dava ve bir vekilin daha milletvekilliğinin düşürülmesi, seçimlerin ve halk iradesinin tasfiye edildiğini, iktidarın daha fazla otoriter tahakküm politikalarına yönelen örneklerin arasında yer aldı.
İktidar partisinin gerileyişini örtmek etmek için binlerce insanı tıka basa kongre salonuna getirmesi, coronavirüs salgınına karşı önlemlerin keyfi ihlallerine yeni bir örnek oluşturdu. 
İktidarın küçük ortağının kongresinde, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının mevzuatlarının değiştirilmesi istemi tekrar dile getirldi. 
Taksim Gezi Parkı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden hukuk dışı bir şekilde alınıp bir vakfa verildi. 
Diğer yandan rant büyüklüğü itibarıyla iktidarın gözdesi olan Kanal İstanbul projesini uygulamaya yönelik hukuk dışı adımlar hızlandı; hatta Montrö Boğazlar Sözleşmesi bile tartışmaya açılabildi. Böylece iktidarın ABD ve Batı yanlısı politikaları, diğer dış politika öğeleri ile birlikte daha da belirginleşti. 
Meslek alanlarımız, Odalarımız ve TMMOB’ye saldırıların da ardı arkası kesilmiyor. Ülkemizin ve İstanbul’un ihtiyacı olmayan Kanal İstanbul projesine karşı çıkışımız, iktidarın yine gündeminde idi ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Odalarımızı yakışıksız ifadelerle eleştirdi. TMMOB Başkanımızın gereken yanıtı bir açıklama ile verdi. 
Diğer yandan Mart ve Nisan aylarının başlarında, doğalgaza birer zam daha yapıldı ve her ikisi üzerine birer açıklama yaparak özel elektrik şirketlerine indirim, konut ve küçük işyerlerine zam şeklindeki doğalgaz fiyatlandırma politikasını eleştirdik; zamların altında ezilen çalışanların, işsizlerin, emeklilerin, çiftçilerin lehine önlemleri dile getirdik. 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ülkemizdeki kadın düşmanı gerici politikaları eleştirdik, kadınlar özgürleşmeden hiçbir toplum özgürleşemez dedik. Saray iktidarının “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nden çekilmesini, kardeş meslek kuruluşları ile birlikte eleştirdik ve “İstanbul Sözleşmesi Toplumsal Bir Gereklilik ve Toplumsal Bir Taleptir, Vazgeçmeyeceğiz!” dedik. 
Önceki sayımızda, Coronavirüs vaka sayıları tekrar artarken geçen yılın Haziran ayında olduğu gibi yine erken bir “normalleşme” süreci başlatıldığını belirtmiştik. İktidarın pandemi sürecini doğru bir şekilde yönetememesinin ifadesi olan yeni kısmi önlemler de gösteriyor ki, tam kapanma, gereken hız ve sayıda kapsamlı aşılama,  çalışanlar, işsizler ve tüm halka yönelik kamucu adil destek politikaları olmaksızın salgın sürecindeki sorunlar artarak sürecektir. Bu nedenle Odamız mesleki ve toplumsal istemleri dile getirmeye devam edecektir.  
Sürekli olarak belirttiğimiz gibi, meslek-uzmanlık alanlarımız ve örgütlülüğümüz ile ülke sorunları arasındaki bağlardan hareketle, Cumhuriyet, demokrasi, laiklik, kamucu planlama, sanayileşme, kalkınma politikalarını savunmaya kararlılıkla devam edeceğiz. 
Esenlik dileklerimizle. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler