Oda Bülteni: TEMMUZ 2021 - SAYI: 277

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

TEOMAN ÖZTÜRK YOLUMUZU AYDINLATIYOR 

“Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız.”
Bilindiği üzere TMMOB 46. Olağan Genel Kurulunun bir yıl önce yapılması gerekiyordu. Ancak iktidar partisinin kitlesel kongreler yaptığı bir ortamda pandemi gerekçe gösterilerek TMMOB Genel Kurulu sürekli ertelendi. Birlik Genel Kurulu nihayet 31 Temmuz–1 Ağustos 2021 tarihlerinde toplanacak. Oda delegesi arkadaşlarımızı, ülkemizi teslim almaya çalışan iktidar zorbalığına karşı bu ülkenin mühendis, mimar, şehir plancılarının direnişini pekiştirmek üzere, TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisinde yapılacak olan Birlik Genel Kuruluna tam katılıma davet ediyoruz. 
TMMOB ve Odamız açısından her yılın Temmuz ayının 11’i özel bir önem taşır. Çünkü 1973-1980 dönemi TMMOB’nin (18-24. dönemlerinin) unutulmaz Başkanı sevgili Teoman ÖZTÜRK, 27 yıl önce 11 Temmuz 1994 tarihinde aramızdan ayrılmıştı. 
Teoman ÖZTÜRK, kapitalist-emperyalist sömürü ve faşizm karşıtı idi. Halkçı toplumcu mühendislik mimarlık geleneğini arkadaşlarıyla birlikte oluşturarak bizlere devreden bir ağabeyimiz ve öncümüzdü. 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 11 Temmuz’da TMMOB’nin düzenleyeceği anma etkinliğine aktif olarak katılacak, mücadele arkadaşlarıyla birlikte anıt mezarının başında kendisini ve mücadelesini saygıyla, sevgiyle anacağız. 
İnanıyoruz ki TMMOB 46. Olağan Genel Kurulu, O’nun ve arkadaşlarının bizlere devrettiği mücadeleci geleneği sürdürecek kararlar alacaktır. 
Haziran ayında 48. Dönem Oda Danışma Kurulunun ikinci toplantısını yaptık. 8 Aylık Çalışma Raporu üzerinden Oda çalışmalarını ve ülkemizdeki genel durumu değerlendirdik. Odamızın ve TMMOB’nin hiçbir siyasi gücün arka bahçesi olmayan bağımsız konumu ile ülkenin en karanlık dönemlerinde bile gerçekleri açıklamaktan geri durmadığı ve böylece ayakta kaldığı gerçekliği, bizlere bundan sonra da rehber olacaktır dedik. 
Yine geçen ay, MTMD ve TTMD’nin genel kurulları ile MÜKAD’ın ETAB’21-Enerji Etkin Mekanik Tesisat Buluşmasına katıldık. Ayrıca İstanbul Şubemizin düzenlediği Mekatronik Mühendisliği Stratejik Planlama Çalıştayı ile Su Sorunları Çalıştayı ve Mersin Şubemizin Düzenlediği Dünya Güneş Günü etkinliğine katıldık. 
Dünya Çevre Günü dolayısıyla, iktidarın rant politikaları ile kamu yararı ve kamusal denetimin tasfiyesi eşliğindeki ülke ve çevre tahribatına işaret ettik. 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişinin yıldönümü dolayısıyla yoğun sömürüye, emekçi direnişlerine ve başka bir dünya ve Türkiye istemine dikkat çektik. İktidarın Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu-MKE’nin özelleştirilmesi sürecini başlatan “Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi”nin, birçok büyük KİT özelleştirmesinde yapıldığı gibi, kurumsal yapıyı şirketleştirme-anonim şirkete dönüştürme yöntemiyle iktidar arpalığı haline getirmeyi ve özelleştirmeyi amaçladığını belirttik. 1 Temmuz’da elektrik, doğalgaz ve LPG’ye yapılan zamlar üzerine, EMO ve ESM ile ortak bir açıklama yaparak, zamların özel şirketleri kollama amacıyla yapıldığını, bu zamları yenilerinin izleyeceğini ifade ettik. 
Gücümüze güç katmak için TMMOB Genel Kurulunda buluşmak üzere bütün üyelerimize esenlikler diliyoruz. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

Ekler