19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Basın Açıklaması

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Mersin Şubesi

 BASINA VE KAMUOYUNA

Ulusal  Kurtuluş  Savaşımızın ilk  adımı  olan 19 MAYIS  1919 Tarihi; Dünya da başarıya  ulaşmış  ilk ve önder Anti-Emperyalist mücadelenin başlangıç noktasıdır.  Kurtuluş savaşımızın başladığı gün olarak kabul edilen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının 95. yıl dönümünü bu yıl buruk bir şekilde kutluyoruz.

Manisa?nın Soma ilçesindeki bir kömür madeninde meydana gelen patlama sonucu 300`e yakın vatandaşımız  yaşamını kaybetmiştir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak yaşamını kaybeden ve yaralanan emekçi kardeşlerimizin yakınlarının ve halkımızın acısını paylaşıyoruz.

İşçi sağlığı ve güvenliği ile konusunda herkes bilir ki bütün kazalar öngörülebilir. Her kaza, yönetim sistemi kurulması, mühendislik ve idari önlemlerin alınması ile önlenebilir. Kaza meydana gelmesi olasılığı da göz önünde bulundurularak zarar azaltıcı önlemler alınır. Olumsuz durumlara yönelik acil durum planlaması kriz yönetimi sistemi kurulur. Kriz yönetimi halkla ilişkileri de içeren bir yönetim fonksiyonu olarak tasarlanır. Ancak sormak isteriz: 300`e yakın işçinin hayatını kaybettiği bu olayda, yukarıda söylenenlerden hangisi uygulanmıştır?

Ülkemizin içinde bulunduğu durum bir yazgı değil.

1919`da da Ülkemizin durumu bir yazgı olarak kabul edilmemişti.  "Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına" inanan Mustafa Kemal, Samsun?dan başlayarak bütün ülkeye yansıyan ve yayılan bir kutlu mücadeleyi başlatmıştır. Milletimiz; 19 Mayıs 1919`u kutsal vatan topraklarında hür ve bağımsız olarak yaşamak uğrunda binlerce şehit verilerek yapılan Milli Mücadele ve Ulusal Bağımsızlık Hareketinin başlangıcı olarak kabul etmiştir.

Ulu Önder, Türk gençliğine güvencini her fırsatta dile getirmiş ve kurduğu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti`ni Türk gençliğine emanet etmiştir. Gençlik, bir milletin geleceğidir. Bugün bizlere düşen görev Avrupa`nın en genç nüfuslu ülkesi olarak diline, kültürüne bağlı, özgür ve hür düşünceli, cumhuriyeti ve demokrasiyi koruyan, toplumdan, dünyadan haberdar, gelişmelere açık gençler yetiştirmek; bu sayede de büyük ülkemizi medeniyetin beşiği haline getirmektir.

Milletimiz, Cumhuriyetin şanlı geçmişini bilerek  onu koruyup aydınlık geleceğine sımsıkı sarılacaktır. İçten ve dıştan gelen gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı Ulusumuz her zaman Atatürk Cumhuriyeti` ni korumuştur ve korumaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Öncelikle Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK?ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, Soma`da ölen emekçi işçilerimizi en derin sevgi ve saygı ile anıyor, Allah`tan rahmet diliyoruz.

Kamuoyuna  Saygıyla  duyurulur.(16.05.2014)

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Mersin Şube Başkanı

Alper TURNA