8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Basın Açıklaması

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Mersin Şubesi

BASINA VE KAMUOYUNA...

Değerli Basın Mensupları, Bugün Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için toplanmış bulunmaktayız. 8 Mart 1857‘de ağır çalışma koşullarını protesto etmek için direnişe geçen dokuma işçisi kadınların 129‘unun çıkan çatışma ve yangında yaşamını yitirmesiyle başlayan sürecin ardından 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 8 Mart‘ı "Kadın Hakları ve Dünya Barışı Günü" olarak ilan etmiştir. Böylece, 8 Mart kadınların mücadele ve dayanışmasının kutlandığı gün olmuştur.

Anayasada ‘‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.‘‘ ifadesi bulunmasına rağmen aile yaşamında ve çalışma hayatında kadının konumuna bakıldığında koşulların hiç de eşitlikçi olmadığı görülmektedir.

Kadınlarımızın toplumdaki yeri ve görevleri itibariyle birey olarak kişiliğini kazanması, kendini ifade edebilmesi, toplumda hak ettiği yeri alması gereklidir. Kadınların ihmal edildiği toplumların varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürmesi mümkün değildir.

Gelişen teknoloji, yaşam kalitesinin yükselmesi ve eğitim seviyelerinin artmasıyla artık kadınlar, politikadan sanata her alanda bulunmakta olup konumlarını başarılı bir şekilde temsil etmektedirler. Ulu Önder Atatürk‘ün dediği gibi "Şuna inanmak lazımdır ki Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir." Bizler Atatürk‘ün ilke ve inkılaplarına bağlı kalarak çağdaş bir toplum oluşmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, kadınların özgür olduğu, kadın taciz ve cinayetlerinin olmadığı, kadın haklarının ihlal edilmediği, saygın bir iş ve aile yaşamına sahip olduğu, güzel günler diliyoruz. Tüm kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz. 08.03.2020

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Mersin Şube Yönetim Kurulu Adına 

Yönetim Kurulu Üyesi