DENETİMSİZLİĞİN SONUCUNDA BİR FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Mersin Şubesi

Mersin’de 21 Ağustos 2017 tarihinde LPG’li bir aracın yol ortasında alev alması; denetimsizliğin bir sonucudur ve mağduru da vatandaştır. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın LPG’li araçlarda gaz sızdırmazlık ve montaj raporu alma zorunluluğunu ortadan kaldıran düzenlemesinin ardından sürekli LPG ‘li araçların patlaması veya yanması gibi haberler Türkiye’nin her yerinden duyulmaya başlanmıştır. Maalesef bu haberlere dün Mersin’de alev topuna dönen LPG’li araç da eklenmiştir. Makina Mühendisleri Odası olarak bir kez daha söylüyoruz. “Bu ne ilk, ne de son olacaktır.”

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 11 Nisan 2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yaptığı yetki devriyle; “LPG’ye dönüştürülen araçların son kontrolleriyle birlikte montaj tespit raporları”  MMO tarafından düzenlenmeye başlanmıştı ve bu tarihten sonra piyasa denetimi tamamen sağlanmıştı. Ancak 2012-2017 yılları arasında "Gaz Sızdırmazlık Raporu" bulunmamasının "ağır kusur"dan "hafif kusur"a dönüştürülmesiyle araçlardaki güvenlik ne yazık ki yavaş yavaş ortadan kalktı. Mersin’de dün yaşanan olay da açıkça bunun bir göstergesidir. Dün yanan araç ile ilgili sistemimizde yaptığımız incelemede; aracın 2013 yılında LPG montajı yapıldıktan sonra Sızdırmazlık Raporu aldığı ve ardından hiçbir denetim kaydı olmadığı görülmüştür. Dolayısıyla yaşadığımız bu olay denetimsizliğin sonucu olarak yaşanmıştır.

Son yapılan düzenlemeyle denetim tamamen ortadan kalktı. LPG'li ve LPG dönüşümü yeni yapılacak araçlar için araç muayenesi öncesinde Makina Mühendisleri Odası'ndan (MMO) gaz sızdırmazlık ve montaj raporu alma zorunluluğu vardı ancak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı LPG’li araçlarda denetim ve kontrolü sektörde faaliyet gösteren firmalara bıraktı. Bu kazalar, ilerleyen günlerde yaşanabilecek olası faciaların da habercisi niteliğindedir. Tek tesellimiz bu olayda da can kaybı yaşanmamasıdır. Umuyoruz ki bu tür olaylarla tekrar tekrar karşılaşmayız ancak denetimin olmadığı bir ortamda kazaların ve can kayıplarının yaşanmaması ne yazık ki mümkün değil.

Kamusal denetim mekanizmasının kaldırılmasının hiç kimseye bir faydası yoktur, aksine vatandaşın hayatını tehlikeye atmaktan başka bir şey değildir. Bu yönetmelik acilen geri çekilmeli ve LPG-CNG sektöründe ilgili tüm kurumların görüşleri alınarak kamusal denetim sağlanmalıdır. (22.08.2017)

MMO Mersin Şubesi

Yönetim Kurulu Başkanı

Akar TÜLÜCÜ