III. GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ SEMPOZYUMU VE SERGİSİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Mersin Şubesi

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ADINA MERSİN ŞUBE YÜRÜTÜCÜLÜĞÜNDE  
"3. GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ SEMPOZYUM VE SERGİSİ " MERSİN‘DE BAŞLIYOR...

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI ADINA MERSİN ŞUBE YÜRÜTÜCÜLÜĞÜNDE  
"3. GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ SEMPOZYUM VE SERGİSİ " MERSİN‘DE BAŞLIYOR...

Sektörde önde gelen firmaların katılacağı Sergi 8-9-10 Haziran tarihlerinde çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerle beraber Cumhuriyet Meydanında;  Sempozyum ise "Güneş Kenti Mersin " temasıyla 9-10 Haziran 2007 tarihlerinde yurtiçinden ve yurtdışından uzman ve araştırmacıların  katılımıyla yapılacak bildiri sunumu, panel ve forumla   Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir. Sonsuz bir enerji  kaynağı olarak Güneş,  ilk çağlardan  bu yana insanoğlunun dikkatini çekmiş,  hatta bir dönem çeşitli uygarlıklarda yaşamın  kaynağı ve tanrı olarak kabul edilmiş ve  ona tapılmıştır. Bu bağlamda yılda 300 den fazla günün güneşli geçtiği  Mersin‘in Mezitli beldesinde bulunan ve günümüzden yaklaşık 3500-4000 yıl önce kurulduğu bilinen SOLOİ antik kentinin adını GÜNEŞ‘ten aldığı bilimsel makalelerde geçmektedir.

20. yüzyılda bilimin ve teknolojinin gelişmesi, artan enerji gereksinimi ve fosil yakıtların yaygın kullanımı ve bunun getirdiği çevre kirliliği ile başta CO2 olmak üzere sera gazının yarattığı, küresel ısınma ve diğer çevre  sorunları karşısında, geçtiğimiz yüzyılın sonlarında  siyaset ve  bilim çevrelerinin dikkatlerini yeniden sonsuz ve yenilebilir enerji kaynağı olan başta güneş olmak üzere, rüzgar, jeotermal, biogaz , hidrojen gibi yenilenebilir ve atmosfere sera gazı salınımı olmayan temiz enerji kaynaklarına yöneltmelerine neden olmuştur.

Bunun sonucunda bir yandan Dünyamızda çevre kirliliğine neden olan, ve sınırlı bir ömrü kalan  fosil kökenli enerji kaynaklarını kontrol etmek için  savaşlar ve işgaller sürerken , öte yandan  özellikle etkisini bugünlerde çok yakından hissettiğimiz küresel ısınmanın getirdiği iklim değişiklikleri nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarının  kullanımının yaygınlaştırılması çabaları başta ABD, AB, Rusya, Çin ve Japonya olmak üzere gelişmiş ülkeler tarafından çok büyük araştırma ve desteklerle sürdürülmektedir.

Bu çabalara paralel olarak 21 Haziran günü kuzey yarım kürede güneş ışığından en uzun yararlanılan gün olması nedeniyle Uluslararası  Güneş Enerjisi Topluluğu (ISES) tarafından  tüm  dünyada Dünya Güneş Günü olarak ilan edilmiş ve bu çerçevede   dünyanın bir çok yerinde çeşitli  etkinliklerle kutlanmaktadır.

Dünyadaki bu gelişmelere paralel olarak, Odamız ülkemizin artan enerji ihtiyacının yeni, yerli ve yenilenebilir ulusal enerji kaynaklarından karşılanmasını ve yaygınlaşmasını ülkemizin sanayileşmesi ve kalkınmasına önemli ve hayati bir katkı yapacağını yıllardır savunmaktadır.    Bu amaçla, Mersin Şubemiz tarafından   yılda 300 den fazla güneşli güne sahip olan bölgemizde bu enerji kaynağına dikkat çekmek için 1997 yılından buyana, her yıl Haziran ayında  çeşitli mesleki ve bilimsel etkinlikler düzenlenmektedir. Ancak TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından konun önemine ulusal düzeyde dikkat çekmek üzere, ilki 2003 yılında yapılan,  bu yılda  ulusal düzeyde üçüncüsünü  düzenleyeceğimiz  "Güneş Enerjisi Sistemleri  Sempozyum ve Sergisi" 8-9-10  Haziran 2007 tarihlerinde Mersin Kültür Merkezinde ve Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilecektir.

Sektöründe ülkemizin önde gelen firmalarının katılacağı sergi, Cumhuriyet alanında çeşitli kültürel etkinliklerle birlikte 8 Haziran Cuma günü başlayacaktır. Sergi kapsamında, ODTÜ Güneş Arabası‘da Mersin‘de olacak,   8 Haziran günü Adnan Menderes Bulvarında belirli bir güzergah üzerinde gösteri sürüşü gerçekleştirecektir. ODTÜ Güneş Arabası  10 Haziran 2007 tarihine kadar,  Cumhuriyet Meydanında sergilenecektir.

Ülkemizin önde gelen üniversitelerinden ve araştırma kuruluşlarından ve yurtdışından bir çok akademisyen ve uzmanın elektrikten, mimariye ve ziraate kadar güneş enerjisinin çeşitli kullanım alanlarındaki uygulamaya yönelik   bildirilerinin yanı sıra,  9 Haziran 2007 tarihinde yapılacak  açılışı takiben,  "Güneş Enerjisinin Bugünü ve Geleceği " konulu  panel ile başlayacak olan sempozyum, 10 Haziran 2007 Pazar günü  sonuç bildirgesinin tartışılacağı  Forum ile tamamlanacaktır. Ayrıca 9 haziran günü yapılacak açılış ve paneli takiben Sempozyum esnasında ilimizdeki ilköğretim okulu öğrencilerine yönelik olarak açtığımız  "güneş" konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecektir.

Sempozyum ve Sergi kapsamındaki etkinliklerimiz halka açık olarak gerçekleştirilecek olup, ilgilenen tüm yurttaşlarımız tarafından ücretsiz olarak izlenebilecektir.

Başta Mersin Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyesi , Mersin Üniversitesi ile alt birim belediyelerimiz  MTSO olmak üzere 30 dan fazla kurum ve kuruluşun desteklediği  sempozyum ve sergiye,  tüm basın mensupları, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının üyeleri  ile konuyla ilgilenen tüm  yurttaşlarımız davetlidir. Sempozyuma ve sergiye katılmak isteyen kişi  ve kuruluşlar aşağıdaki iletişim  kanalları ile temas kurabilirler  veya gunes.mmo.org.tr web sitesinden bilgi alabilirler.
 
                       Kamu oyuna saygı ile duyurulur. 06 .06.2007

                                                             Serdar ERKAN
                                            TMMOB Makine Mühendisleri Odası
                                                  Mersin Şube Yönetim Kurulu

İLETİŞİM :

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Gazi Mh. 1314 Sokak Şimşek
Apartmanı C Blok Zemin Kat   33130- Yenişehir - MERSİN

Tel: 0-324- 444 86 66 - 327 38 00 - 01 Fax: 0-324-326 95 53

Web : gunes.mmo.org.tr,           E-posta: gunes.sempozyumu [at] mmo.org.tr