PERİYODİK KONTROLLER İHMAL EDİLMEMELİDİR.

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Mersin Şubesi

 BASINA VE KAMUOYUNA

SAĞLIKLI İŞ YAŞAMI, HUZURLU ÇEVRE VE BEREKETLİ BİR ÜRETİM İÇİN PERİYODİK KONTROL İHMAL EDİLMEMELİDİR.

Silifke İlçemizde Taşucu Beldesinde, bir fırında yer alan yük taşımak için kurulmuş kaldırma- iletme ekipmanının denetimsizlik ve hatalı kullanımı neticesinde bir vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden vatandaşımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

İçerisinde yaşadığımız dönem içerisinde teknolojinin gelişmesi, makina ve aksamlarının artması beraberinde iş yaşamı ile ilgili kazaların artmasına neden olmuş ve buna bağlı olarak da güvenlik tedbirlerinin alınması gerekliliğini doğurmuştur.

Çalışma koşulları ve zamana bağlı olarak aşağıda sınıflandırılan kaldırma-iletme makinaları ve basınçlı kaplar zaman içerisinde bozulmaya ve deforme olmaya başlarlar. Bu süreç ilerledikçe makinaların ömrü git gide tükenir. Sürekli bakım ile bu durum geciktirilebilir ancak yalnızca yapılacak olan periyodik kontroller ile emniyetli bir şekilde çalışıp çalışmayacağı belirlenebilir.

 

Kaldırma-İletme Makinaları:
Vinç, Caraskal, Forklift, Asansörler, Yük / Servis Asansörleri, Hidrolik Asansörler, Mobil Vinç, Platform, Transpalet, Araç Kaldırma Lifti, Teleferikler

 

Basınçlı Kaplar:                                                                                                              Buhar Kazanları, Kalorifer Kazanları, Kızgın Su Kazanları, Kızgın Yağ Kazanları, Otoklav, Hava Tankı, Basınçlı Kap, Kara Tankeri, Sanayi Gaz Tankeri, Sanayi Gazları Depo Tankı, Parlayıcı ve Patlayıcı Gaz Tankları

 

Periyodik kontroller esnasında kontrolü yapılan cihaza ait tüm genel ve kritik noktalar incelenerek kayıt altına alınır. Gerekli bölümlerin kalınlık, uzunluk, derinlik, iç ve dış çap ölçümleri yapılır. Kontrolün son aşamasında cihaz ile birlikte deneyler gerçekleştirilir, deney sonrasında alınan gözlem ve ölçüm değerleri ile deney öncesi yapılan ölçümler karşılaştırılır. Bu veriler karşılaştırılırken yürürlükte olan kanun, yönetmelik ve standartlara dayalı yorum ve sonuçlarda bulunulur.

 

Kaldırma- İletme Makinalarının ve Basınçlı Kapların periyodik Kontrolü Neden Yaptırılmalı?

 

-İş kazalarının önüne geçmek
-Makine ve cihazların güvenli olarak kullanılmasını sağlamak
-Verimli çalışma koşullarını düzenlemek 
-Makinelerin ömrünün uzamasına katkıda bulunmak
-İnsan-makine ilişkisine katkıda bulunmak
-Çevre kirlenmesinin önüne geçebilmek
-Üretimin verimine katkıda bulunmak

 

 

Unutulmamalıdır ki, yapılan sürekli bakım ve periyodik kontroller sayesinde olası iş kazaları önlenerek, iş güvenliği, sağlıklı iş yaşamı, huzurlu çevre ve bereketli bir üretim sağlanmış olur.

Odamız tüm bu çalışmalarından oluşan bilgi ve birikimi ile teknik hizmetler üretmektedir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından "A" Tipi Muayene Kuruluşu olarak 17 Mayıs 2004 tarihinde basınçlı kaplar, kaldırma-iletme makinelerinin periyodik kontrolleri ve gürültü, titreşim, baca gazı ölçümleri konularında akredite edilmiştir.
 

 
Makine Mühendisleri Odası, konusunda uzman olan bilinçli ve tarafsız personeli, gelişen çağı yakından takip eden, kalibrasyonu yapılmış ölçüm cihazları ile beraber kaliteli, güler yüzlü, zamanında ve hızlı hizmet anlayışıyla Periyodik Kontrol çalışmalarını sürdürmektedir.(07.03.2016)

Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi 
 

Yönetim Kurulu Adına Başkan
Akar TÜLÜCÜ
 

Bilgi ve İletişim İçin:

TMMOB 
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI
MERSİN ŞUBESİ
Limonluk Mahallesi 2417 Sokak NO:5/A Yenişehir/MERSİN
http://mersin.mmo.org.tr
Telefon: 0324 327 3800 
Faks: 0324 3269553