Şubemizde “İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası Semineri” Düzenlendi.

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Samsun Şubesi

Yayına Giriş Tarihi

05 Haziran 2024

25 Mayıs 2024 tarihinde Şubemiz ve Samsun İş Güvenliği Uzmanları ve Profesyonelleri Derneği (İSGUP) işbirliği ile “İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası Semineri” düzenlendi.

Seminerde açılış konuşması yapan MMO Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan “Bizlerin MMO olarak çok önem verdiği konuların başında gelen uzmanları ve akademisyenleri ile paylaşılacağı İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası seminerine hoş geldiniz diyorum. Gürkan 2013 yılında iş sağlığı ve güvenliği eğitimine katıldığını, o dönemlerde Samsun’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının İş Müfettişleri ve Müfettiş Yardımcılarından başka bu konudaki mevzuata detaya hakim yetkili, bilirkişi ve uzman çok azdı, üniversitelerimizde bu konu da kürsüler yoktu, yapılan akademik çalışmalar yoktu. Gelinen nokta da o günlerle baktığımızda iyi olduğumuzu ancak arzu ettiğimiz yerde de olmadığımızı” söyledi. 

Gürkan ayrıca “yaşanan kazaların, meslek hastalıklarının ve bile bile gidilen bu yolculuğun bizleri iyi bir yere götürmediğini söylerken, biz bu konuyu bir hayat biçimi haline getirmek için çocuklarımızı anaokullarından itibaren eğitim olarak verilmesi düşüncesindeyiz. Tedbirler ve eğitimler yaşanan iş kazalarına ve meslek hastalıklarına göre daha insani daha ahlakidir. Bunu ana hedefe oturtturursak insan öncelikli yaklaşımla daha güzel işler yaparız ve daha mutlu oluruz” derken “değerli konuşmacıların bilgi ve birikimlerinin Samsunumuza ve siz değerli katılımcılara faydalar sağlamasını diliyorum” dedi.

Seminerde konuşma yapan Samsun İş Güvenliği Uzmanları ve Profesyonelleri Derneği Başkanı Angı Bülent ÇİFTÇİ “MMO Samsun Şubemizle yaptığımız 5. Etkinliğimiz, İş Sağlığı ve güvenliği haftası etkinlikleri kapsamında ise ikinci etkinliğimiz, iş sağlığı ve güvenliğinin korunması için iş hayatındaki üretimden daha önemli olması için İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünün ülkemizde filizlendirmeye çalıştıklarını, İş Sağlığı ve Güvenliği sadece iş yerini ilgilendiren bir kültür olmadığını, çocukluğumuzdan itibaren hayatımızın her evresinde, yapılan her çalışmada bulunduğunu, İş Sağlığı ve Güvenliği aslında yaşam ve hayat güvenliği olarak değerlendirilmesi gerektiğini” dile getirdi.

Seminerin moderatörlüğünü MMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Üyesi Mak. Yük. Müh. Ayşe Ünsal KIRAN yaparken; “OMÜ İş Sağlığı ve Güvenliği Meslek Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Elif Çelenk KAYA Kimyasallarla Çalışmalarda Güvenlik, Öğretim Görevlisi, KKD Danışmanı ve Eğitmeni, İGU Öğr. Gör. Erkan ALTUN KKD-EN Standartlı Eğitim ve Av. Arb. İlkay YILMAZ İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarından Kaynaklanan Hukuki Süreçler ve Sorumluluklar” konularında katılımcılara bilgi aktarmışlardır.