Tesisat Mühendisliği Dergisi: Tesisat Mühendisliği 11

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Okurlarımız,

Eylül 1993‘te yayınlanan 7. sayımızda duyurduğumuz kapak konularından "Plastik Borular" ile karşınızdayız.

Yüzyılımızın başından itibaren plastikler hızlı bir çalışma temposu ile çok çeşitli ve büyük miktarlarda, seri halde üretilerek her alanda kullanıma girmiştir. Hafif, sağlam, kolay biçimlendirilen, ucuz ve daha birçok iyi özellikleriyle teknolojinin harikası olarak değerlendirilirken diğer yandan insan sağlığına ve çevreye olan olumsuz etkileriyle de tartışma konusu olmaktadır. Bu nedenle üretim ve kullanım standartlarının illi oluşması ve kontrollü olması hayati önem taşımaktadır.

Son yılarda ülkemizde de plastik malzemeler her alanda olduğu gibi tesisat mühendisliği alanında da yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmıştır. Değişik renklerle (mavi, yeşil, gri, beyaz v.s.) adlandırılan bu malzemelerle ilgili standartların büyük çoğunluğu ne yazık ki zorunlu değil, ihtiyari standarttır. Farklı renklerin kullanılması ise standart, nitelik, özellik farklılığından çok marka farklılığını göstermektedir. Kullanımdaki yaygınlığa karşın denetimdeki zayıflığın ülke ekonomisine, çevreye ve insan sağlığına olabilecek zararları açıktır.

Şubat sayımızın çıkması ile birlikte dergimiz yayın hayatının 1. yılını doldurmuş olacak ve 2. yayın yılına başlarken yeni bir anlayış ve çizgi ile siz okurlarının karşısında olacaktır. Bu nedenle 1 yıl ile ilgili değerlendirmelerinizi, yeni dönemdeki beklenti ve önerileriniz iletmeniz dergimize büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca Kasım sayımızda başlattığımız "Profesyonel Tesisat Mühendisliği" konusundaki "Görüşler" bölümü devam etmekte olup bu konudaki görüşleri yayınlamaya devam edeceğiz.

Abonelerimizin yeni dönem için aboneliklerini yenilemeleri gerekmektedir. Bu konuda dergimizin içinde gerekli bilgileri bulabileceksiniz.

Bu sayımıza yazıları ve çevirileri ile katkıda bulunan Sayın Prof. Dr. Ahmet Akar‘a, Sayın Güralp Basım‘a Sayın Timur Erol‘a Sayın Yrd. Doç. Dr. İbrahim Gentez‘e Sayın Uğur Köktürk‘e ve Sayın Ertan Yoldaş‘a teşekkür ederiz.

12. sayımızda birlikte olmak dileği ile esenlikler diliyoruz.

Yayın Kurulu