Tesisat Mühendisliği Dergisi: Tesisat Mühendisliği 14

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Okurlarımız,

Bildiğiniz gibi Haziran ayı çevre olaylarının konuşulduğu, tartışıldığı bir aydır. Bu nedenle Haziran 1993 tarihli 4. sayımızın kapak konusunu "Çevre ve Arıtma" olarak belirlemiş; atıksu arıtma, katı atıklar, içme suyu arıtma konularında yazılarla çevre ile ilgili mevzuata kısa özetler halinde yer vermiştik.

İkinci yayın yılımızda, önceki yıl gibi özel sayı tarzında çıkmamakla birlikte yine kapak konuları düzenlemekteyiz. 14. sayımızda da çevre sorunlarının yoğun olarak yaşanıyor olması ve güncel bir olay olan İstanbul‘un su sorunu nedeniyle kapak konumuzu "Çevre" olarak belirledik.

Su canlılar için yaşamsal bir gereksinimdir. Yaşam açısından önemi, sözünü etmeyi anlamsızlaştıracak ölçüde ortadadır. İnsan haftalarca aç kalabilir ancak 2 - 3 günden fazla susuz kalamaz. Bunun ötesinde temizlik, yemek pişirme vs. gibi birçok alanda olmazsa olmaz bir gereksinimdir. Ancak ne yazık ki özellikle sanayi ve imar atıklarının yoğun olduğu kentlerde bu yaşamsal sıvı giderek sağlığı tehdit eder hale gelmektedir. İstanbul, 10 milyon nüfusu ile bu kentlerin başında gelmektedir.

Mevcut su kaynakları yetersiz kalmakta, kirlilik nedeni ile şebeke suyu içilememekte hatta temizlik amacı ile kullanılamaz denilmektedir. Böyle bir ortamda, insanlar çeşitli kaynaklardan içme suyu sağlamaya çalışmakta, bu arada daha sağlıksız suları para ile satılmaktadır. Bu durumdan yararlanarak para kazanmak isteyenler çıkmakta, denetimden uzak su satış istasyonları gün geçtikçe artmaktadır.

Diğer yandan yazılı ve sözlü basında yer alan haberler nedeni ile İstanbullular kime güveneceklerini bilemez hale gelmiştir. Bu noktada Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi çalışma programında yer alan "Kent Güvenliği" hedefi çerçevesinde sürdürdüğü çalışmalardan (gürültü, bacagazı, emisyon ölçümleri vs) biri olarak, içme suyu ile ilgili olarak ta bir dizi tahlil yaptırarak, kamuyu uyarma, bilgilendirme ve çözüm önerileri sunma doğrultusunda görevini yerine getirmiştir.

Konu ile ilgili olarak, MMO İstanbul Şube Başkanı Mustafa Aral‘ın açıklamasını, su kirliliği ve hava kirliliği konularında yazılar ile çeşitli etkinlik haberlerini dergimizin içinde bulabilirsiniz. Gelecek sayımızda da "su" konusuna devam edeceğiz.

Bir süredir devam eden dizi yazılarımızdan biri olan "Isıl konfor" konusundaki yazıyı bu sayımızda bitiriyoruz. 13. sayımızda başladığımız "Binalarda Bacalar" yazısına bu sayımızda ara verdik, 15. sayımızda devam edeceğiz.

Bu sayımıza yazıları ve çevirileri ile katkıda bulunan; Sayın Doç. Dr. -Ing Ahmet Çan‘a, Sayın Samim Değer‘e, Sayın Süleyman Hacımusaoğlu‘na, Sayın Prof. Dr. Macit Toksoy‘a teşekkür ediyoruz.

15. sayıda "Pompalar" kapak konusu ile birlikte olmak üzere esenlikler dileriz.

Hasan Heperkan