Tesisat Mühendisliği Dergisi: Tesisat Mühendisliği 15

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Okurlarımız,

İlgiyle izlemekte olduğunuzu umduğumuz dergimizin Ağustos-Eylül sayısında tekrar birlikte olmaktan mutluyuz. Uzun bir süredir bazı olanaksızlıklar nedeniyle sizlere zamanında ulaştıramadığımız dergiyi bu sayımızda peryodu içinde gönderebilmekten de ayrıca memnunluk duymaktayız.

İster ısıtma ve soğutma, ister kullanım suyu, ister endüstriyel amaçlı olsun, tesisatların vazgeçilmez bir elemanı da pompalardır. Tesisattaki akışkanı hareket ettiren bu çok önemli elemanlara çoğu zaman gereken önem verilmez ve ancak bozuldukları zaman gönderme gelirler.

Enerji eskisi kadar ucuz olmadığı ve ekonominin önem kazandığı günümüzde gelişen teknolojinin daha karmaşık ve işletme şartlarına duyarlı hale getirdiği tesisatlarda pompalar büyük bir ilgi odağı haline gelmiştir. Örneğin pompaların devirleri işletme koşullarına göre değiştirilerek her zaman pompa karakteristik eğrisinin optimum noktasında çalışmaları çağdaş teknolojiyle mümkün olmaktadır.

Kullanıldıkları tesisatların amaçlarının çeşitli olması, pompaların da çok çeşitli olmalarına neden olmuştur. Bu bakımdan bu sayımızda tüm konuları kapsamamız mümkün olmamıştır. İlerideki sayılarda tekrar pompalara eğilmek arzusundayız.

Bu sayımıza yazıları ve çevirileri ile katkıda bulunan Sayın Hulki Aksoy‘a, Sayın Metin Bilgiç‘e, Sayın A. Funda Etan‘a, Sayın Tayfun Kızıltoprak‘a, Sayın Uğur Köktürk‘e, Sayın Bülent Vural‘a ve Sayın Prof. Dr. Kirkor Yalçın‘a teşekkür ederiz.

16. sayımızda "Doğalgaz" kapak konusu ile birlikte olmak üzere esenlikler dileriz.

HASAN HEPERKAN