Tesisat Mühendisliği Dergisi: Tesisat Mühendisliği 2

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Sayın Meslektaşımız kapak konusunu yalıtım olarak belirlediğimiz 2. sayımızla yeniden birlikteyiz. Bu sayımızda tercüme makalelere ağırlık verdik.

Soğuk depoların, Klima Kanallarının Yalıtımı ile ilgili özel konuların yanı sıra, Sistem Yalıtımı ve Yüksek Sıcaklıkta Yalıtım başlıklı yalıtım konusunda yeni gelişmeleri aktaran iki çeviri makalede yer almaktadır. Isı Yalıtımını çevre ve ekonomi açısından inceleyen iki aktüel makale ise Sayın Hakan Yıldırım tarafından çevrildi.

İlgi ile okuyacağınızı umduğumuz açık oturumu ÖDE Mühendislik‘ ten Sayın Orhan TURAN yönetti. Genel Mühendislikten Sayın Baycan SUNAÇ, İzocam‘dan Sayın Kornan IŞIKEL, İTÜ‘den Sayın Cem PARMAKSIZOĞLU ve Bayrampaşa Belediyesinden Sayın Ahmet AYDIN katıldığı açık oturumda yalıtım yönetmelikleri ve uygulamaları tartışıldı.

Sayın Ecvet BİNYILDIZ ile yapılan söyleşi de ise genel olarak yalıtım konusu ele alındı. Dergimizin haberler kısmında ise ilk sayımızda haber olarak verdiğimiz panel ve basın toplantılarının geniş özetlerini bulacaksınız.

Kapak konusuna bağlı özgün teknik makale olarak Prof. Dr. Sayın Kutsal TÜLBENTÇİ‘ nin "Kentsel Hava kirliliğine Standart Dışı Yapılaşmanın Etkisi" başlıklı çalışmasına yer verildi.

Sayın Dürriye BİLGE ve Sayın Mustafa BİLGE ise özgün makalelerinde evaporatif soğutma sistemlerini inceliyorlar.

Dergimizin bu sayısında yalıtım malzemelerinin fiziksel ve teknik özelliklerini de bir tablo halinde bulacaksınız. Sayfa düzenlemelerini de yenilediğimiz bu sayımızın hakkındaki eleştiri ve önerilerinizi bekliyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Esen Kalın.