Tesisat Mühendisliği Dergisi: Tesisat Mühendisliği 6

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Sayın Okurlarımız,

Dergimizin altıncı sayısına ulaşmış bulunmaktayız. Bu da yarım yılı geride bıraktığımız anlamına gelmekte. İlk sayıdan itibaren, her sayıda biraz daha iyiyi yakalamayı hedeflemiştik. Biz, henüz istediğimiz düzeye ulaşamadığımızı düşünüyor, bu doğrultuda çabalarımızı sürdürüyoruz. Ancak siz okurlarımızın değerlendirmeleri bize yön verecektir.

Birlikte olduğumuz bu sayımızın kapak konusu, ülkemizde henüz çok yeni bir olgu olan "Yüksek Yapılar" olarak belirlenmişti. Yeni gelişmekte olan bu konuyu iki sayıda irdelemeyi uygun bulduk ve ilk bölümde genel tanımları ve bakış açılarını sunmaya çalıştık.

Bildiğiniz gibi özellikle İstanbul‘ da olmak üzere ülkenin diğer büyük kentlerinde yüksek yapı olayı hız kazandı. Bir yandan bu yeni yapı türü hızla artarken diğer yandan da büyük tepkilerle karşılaştı. Özellikle kent merkezlerinde yapılan yüksek yapıların, zaten sorunlu olan alt yapıya yeni yükler getireceği ve önemli çevre sorunları yaratacağı vurgulandı.

Biz de bir tartışma toplantısı düzenleyerek, konunun taraflarını bir araya getirip mesleğimiz ve toplum yararı açısından bazı noktalara dikkat çekmek istedik. Bu toplantıda tartışılanları dergimizin bu sayısında bulabileceksiniz.

Yazıları ile bu sayımıza katkıda bulunan Sayın Prof. Dr. Altan Öke‘ ye, Sayın Prof. Dr. Ahmet Samsunlu‘ya, Sayın Doç. Dr. Abdurahman Kılıç‘ a, Sayın Kevork Çilingiroğlu‘na, Sayın Rüknettin Küçükçalı‘ya, Sayın Uğur Köktürk1 e, Sayın Erol Yaşa‘ ya ve Sayın Ethem Çulum‘ a teşekkür ediyoruz.

"Yüksek Yapılar" kapak konumuzun ikinci bölümü olan Eylül sayısında birlikte olmak dileği ile çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Yayın Kurulu