ASANSÖRLERLE İLGİLİ ÖNLEM ALMAK İÇİN ÖLÜMLÜ KAZA BEKLEMEYİN!!!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Adana Şubesi

ASANSÖRLERLE İLGİLİ ÖNLEM ALMAK İÇİN ÖLÜMLÜ KAZA BEKLEMEYİN!!!

  

12 Kasım 2014 tarihinde Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesinde, meydana gelen asansör kazasında 6 hasta ve hasta yakını yaralanmıştır. Asansör kazasında yaralanan vatandaşlarımızın en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını dileriz.

 

Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi‘nde meydana gelen asansör kazası ile ilgili TMMOB Makina Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi teknik görevlilerimizin ilk tespitlerine göre;

 

1.    Söz konusu asansörün tadilat geçirdiği ve bundan dolayı bir süredir kullanılmadığı, ancak hastane yönetimi tarafından kullanıma açıldığını,

2.    13 kişilik asansöre kapasitesinin üzerinde insan binmesiyle aşırı yük meydana geldiği,

3.    Asansörde aşırı yük sensörünün çalışmadığı,

4.    Asansörde karşı ağırlık yarı yük dengesinin sağlanmadığı,

5.    Asansörde uygun yüke göre paraşüt fren sistemi seçilmediği gözlenmiştir.

 

Söz konusu asansörde, 17.07.2013 tarihinde, hastane yönetiminin talebi üzerine, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi teknik görevlileri bu asansörde kontrollerini gerçekleştirmiş ve asansörün can ve mal güvenliği yönünden tehlikeli olduğunu belirtir bilirkişi raporu hazırlamışlardır. Bu rapor Dr. Aşkım Tüfekçi Hastanesi yetkililerine ulaştırılmıştır. Ancak hastane yönetimi uzunca bir süre asansörlerin gerekli tadilatlarını yaptırmamıştır. 20.05.2014 tarihinde asansörlerin eksikliklerinin giderilmediği, Asansör Kontrol Merkezi teknik görevlileri tarafından gözlemlenmiş ve tekraren bir raporla hastane yönetimine 21.05.2014 tarihinde yazılı olarak iletilmiştir. Hastane yönetimi asansörlerin tadilatlarına başlamış ancak tadilat yaparken gerekli önlemler alınmamıştır.

                                           

Asansör tadilatı tamamlanmamışken ve tadilatın tamamlanması ardından yapılması gereken kontroller yapılmadan asansörün kullanıma açılması kazanın meydana gelmesindeki ana sebeptir. Asansöre kapasitesinin üzerinde insan binmesiyle aşırı yüklenmeden dolayı ve aşırı yük sensörünün devreye girmemesi sonucu asansör aşağı yönde kaymıştır. Bu kayma sonucu yaklaşık 7 metre serbest düşüşe geçen asansörün paraşüt frenlerinin de devreye girmediği görülmüştür.

 

Asansörün daha yukarıdaki katlardan birinden düşmesi söz konusu olsaydı çok daha ağır sonuçların oluşması kaçınılmaz olurdu.

18.11.2008 tarih ve 27058 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren "Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği" ve 05.11.2011 tarih 28106 Sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan "Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" hükümlerinin 9. maddesi şu şekildedir:

"Bina sorumlusu; asansörün bu Yönetmelik kurallarına uygun olarak güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla ayda en az bir defa düzenli olarak bakımını yaptırmaktan ve kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacı ile gerek kullanım hatalarından, gerekse harici müdahalelerden meydana gelebilecek tehlikelerin önlenmesi için ilk yıllık kontrolünü, asansörün piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla ilk yılın sonunda, devamında ise yılda en az bir kere yaptırmaktan sorumludur."

Yönetmelik hükmü aynı zamanda bina yöneticileri ve bakım firmaların sorumluluklarını yerine getirmesini amaçlamaktadır. Yönetmelikte belirtilen bu bakım ve kontroller ile asansörler güven içinde kullanılacaktır.

 

Bütün uyarılarımıza, önlem alınması gerektiği yönünde yaptığımız çağrılarımıza karşın asansörlerdeki kazalar sürmektedir. Belediyeler, valilikler, apartman/bina yöneticileri ve kamu kurumu yöneticileri asansörler konusunda gerekli hassasiyeti ne yazık ki göstermemektedir.

 

Asansörleri kullanan vatandaşlarımız, kırmızı etiketli olan asansörlerin ya da kontrol yapılmamış, etiketsiz asansörlerin bina sorumluları tarafından kullanıma açık halde bırakıldığını gördükleri takdirde asansörün bulunduğu ilçe Belediyesine veya İl Sanayi Müdürlüklerine bu konuda şikayetçi olmalı, asansörlerin bakım ve periyodik kontrollerinin yapılmasını sağlamalıdırlar.

 

Asansör kazaları bir kader değildir. Hem vatandaşlarımızın, hem hukuken ve vicdanen sorumlu olacak olan bina sorumlularının ve yetkililerin gerekli önlemleri alması halinde bu sorun çözülecektir.

 

MMO Adana Şubesi, tüm vatandaşlarımıza sadece asansörlerin yıllık kontrolünün yapılması aşamasında değil aynı zamanda bu hassas konuda her türlü teknik, mesleki desteği vermeye hazırdır.

  

  

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Adana Şube Yönetim Kurulu