DİYARBAKIR'DA ROSA KADIN DERNEĞİNE VE EVLERE YAPILAN BASKINLARDA GÖZALTINA ALINAN 18 KİŞİYE YÖNELİK BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

BASINA VE KAMUOYUNA

22 Mayıs 2020 sabah saatlerinde aralarında, siyasi parti yönetici ve üyelerinin, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri yöneticilerinin de bulunduğu 18 kişi evlerine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alınmıştır. Operasyon Diyarbakır merkezli olup Rosa Kadın Derneğine baskın düzenlenmiş saatlerce arama yapılmış, binada bulunan dosyalar ve derneğe başvuran kadınların özel bilgilerini içeren evraklara el konulmuştur.

Evlere yapılan baskınlar sırasında gözaltına alınan kişilere hakaret edilmiş, evleri darmadağın edilmiştir.

Siyasi iktidar toplumu kendi zihin yapısına göre dizayn etmeye çalışmakta, farklı ideolojileri, kimlikleri, inançları kısacası tüm farklı renkleri yok etmek için sistemik bir otoriter rejim uygulamaktadır.

Bütün eşitsiz uygulamalara  rağmen seçilen HDP li vekilleri, belediye eşbaşkanlarını, partinin il,ilçe yöneticileri, aktivist ve üyeleri zorlama gerekçelerle tutuklanmıştır.Halk iradesi yok sayılarak birçok belediye eşbaşkanı görevinden alınıp cezaevine atılmış, yerine kayyım atanarak halk iradesi gasp edilmiştir . Bütün bu yaşanılan baskı ve zulüme karşı halkın ve muhalif kesimlerin demokratik tepki göstermeleri engelleniyor. Güvenlik önlemleri, suç duyuruları, uygulanan şiddet ve cezalar ile insanlar sindirilip adeta evlerinde oturup yaşadıklarını kabul etmeye mecbur bırakılmak isteniyor. Günlerdir bulunamayan Gülistan Dokunun nerede olduğunu soran pankart suç unsuru olarak görülüyor, taziyelere katılmak “örgüt adına suç" olarak gösterilmek isteniyor.

Yaşadığımız koşullar demokratik ve insanı değerlerden uzak, hak ihlallerinin yaşandığı, hukuk ve adaletin bağımsızlığını yitirdiği, kendi siyasi kanadı dışındaki tüm muhalif kesimlerin hedef alınıp türlü cezalarla karşı karşıya bırakıldığı, otoriter rejime dönüşmüştür.

Farklılıkları yok etmeye yönelik politikalar üreten iktidar kadınların toplumdaki rolünü, aile yapısını, yaşam tarzını belirleyip yön vermeye hatta daha ileri gidip müdahale etmeye çalışmış, özgür kadın hareketine karşı eril zihniyetin kılıcını çekmiştir. .Uygulanan bu politikalar nedeniyle son yıllarda işlenen kadın cinayetleri, taciz ve tecavüz olayları artmış, kadınların özgür yaşama isteği kâbusa dönmüştür. 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra birçok sivil toplum kuruluşu ve yardım dernekleri kapatılarak toplumsal bir yara açılmıştır. Muhalif her kesimi hedef alan iktidar, sayısız kadın sığınma evi, kadınlara yardım eden dernekleri kapatarak kadınlara yaşam alternatiflerini de yok etmiştir. Bu süreçten sonra Diyarbakır da kurulan Rosa Kadın Derneği her türlü şiddette uğrayan kadınların başvurduğu, sığındığı, kendini güvende hissettiği bir dernek olarak çalışmalarını yürütmüştür. Kurulduğu ilk günden bu yana iktidarın baskısıyla sürekli karşı karşıya kalan kadın kurumu ve kadınlar kendilerini var etme mücadelesi yürütmekten asla vazgeçmemiş, demokratik haklarını sonuna kadar kullanmaya da devam edeceklerdir.

Iktidara bütün toplumu gözetleme, denetleme, baskı altına alıp hükmetme, muhalif kesimi düşüncelerinden, demokratik haklarını savunmaktan kaynaklı suçlu ilân edip türlü cezalar vermekten vazgeçmelidir. Farklılıkları kabul edip demokratik değerler benimsenerek birarada yaşamanın yöntemleri uygulanmalıdır.

Covit- 19 pandemi süreci devam ederken hastalık /bulaşık riski göz ardı edilerek gözaltıların yapılması kabul edilemez.

Pandemi sürecinde her gün 65 yaş üstünün evde kalması çağrısı yapılırken, Barış Anneleri Derneğine üye olan 75 yaşındaki HAVVA annenin gözaltına alınması iktidarın sağlık koşullarını, Yaş sınırını umursamadığını göstermektedir. Toplumsal barış, huzur yok edilmekte, insanların kaygı, korku, panik içinde yaşamaları istenmektedir. Toplum sağlığının Korunmaya çalışıldığı dönem de bile iktidar halkının sağlığını, ekonomisini, eğitimini sağlamak ile meşgul olması gerekirken, sadece muhalif kesimlerle uğraşmış, hegemonik tavır sergilemiş, demokratik ortamı yok edip huzursuzluğa yol açmıştır.

Bizler Emek ve Demokrasi platformu olarak, tüm insanların, kadınların, çocukların haklarını, tüm canlıları koruyan, yaşatan, demokratik temeller üzerinde Bir arada tutan toplumsal düzenin yaşatılmasından yanayız. Mücadelemiz kadın özgürlüğünü, toplumsal eşitliği, ekolojik dengeyi koruma adınadır ve bu değerlere karşı yapılan her müdahalenin karşısında olacağız. Gözaltına alınan insanların derhal serbest bırakılmasını, demokrasiye aykırı tutumdan vazgeçilmesini istiyoruz.

 

23.05.2020

AMED EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU