MESLEK VE EMEK ÖRGÜTLERİNDEN GÖZALTI, İHRAÇ VE TUTUKLAMALARA TEPKİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

Diyarbakır Tabip Odasında, TTB, TMMOB, İHD, DİSK, KESK bileşenleri temsilcileri ve birçok STK temsilcisinin katılımıyla haksız bir şekilde kamudan ihraç edilen, tutuklanan ve gözaltına alınan emekçilere yönelik haksızlıklara kınamak amacıyla basın açıklaması yapıldı.

Toplantıda Meslek ve Emek Örgütleri temsilcilerinin yaşanan haksızlıklara görüşlerini ifade etmesinin ardından Diyarbakır Tabip Odasının yaptığı basın açıklamaları şöyle;

 

İYİ HEKİMLİK DEĞERLERİ VE SİVİL TOPLUM FAALİYETLERİ SUÇ SAYILAMAZ!

Değerli Basın Emekçileri

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 2001-2004 yılları arasında Diyarbakır Tabip Odası (DTO) başkanlığı, 2006-2008 yılları arasında TTB Merkez Konsey Üyeliği ve uzun yıllar TİHV Yöneticiliği de yapan Dr.Nejdet İpekyüz, 2008-2010 yılları arasında Oda Başkanlığımızı ve uzun yıllar Sarmaşık Derneği Başkanlığını yapan Dr. Selçuk Mızraklı, 2010-2012 yılları arasında Oda başkanlığımızı yapan Dr.Şemsettin Koç Diyarbakır`da evlerinden, 2012-2014 yılları arasında Odamızın Yönetim Kurulu üyeliği yapan Dr. Osman Doğan ise Adana`da gözaltına alınmıştır. Bununla birlikte SES ve Eğitim-Sen`nin eski başkanlarının da aralarında bulunan 9 kişinin daha gözaltında olduğu öğrenilmiştir.

Dr.Nejdet İpekyüz aynı günün gecesi ifadesinin alınmasını müteakip sağlık sorunları göz önünde bulundurularak serbest bırakılmıştır. Gözaltındaki diğer şahısların ise soruşturma işlemleri halen devam etmektedir. 

Diyarbakır ve Türkiye Kamuoyu tarafından bilinen ve tanınan, adres ve ikamet yerleri sabit ve belli olan, Sivil Toplum Örgütü faaliyetlerini yıllarca büyük bir emek ve özenle yapan, toplum içerisinde şeffaf kişilikleriyle bilinen bu meslektaşlarımız ve arkadaşlarımızın hangi gerekçeyle olursa olsun gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz. Bunu keyfi bir gözaltı uygulaması ve evrensel insan hakları hukuku açısından da suç niteliğinde görüyoruz.

Gözaltına alınma gerekçeleri henüz tarafımızca tam olarak bilinmemekle birlikte, yıllardır sivil toplum ve mesleki faaliyetlerinde edindikleri bilgi ve deneyim ile Türkiye`de sağlık hakkı çabası içerisinde olan, toplumun barışı, refahı ve huzuru için çeşitli çalışmalar yapan meslektaşlarımız ve arkadaşlarımızın masum olduğuna inanıyor ve gözaltına alınma usulünü bir hürmetsizlik olarak görüyoruz.

İlgili ve yetkili makamların adalete olan inancı zedeleyecek uygulamalara ve sonuçlara mahal vermeyecekleri beklentisi ile en kısa zamanda arkadaşlarımızın serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.  

İnsan haklarına saygıyı ve İyi hekimlik değerlerini her zaman bir kılavuz olarak gören ve bir yaşam biçimi haline getiren Eski Oda Başkanlarımız Dr. Selçuk Mızraklı, Dr. Şemsettin Koç ve beraberinde tüm gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır!

 

DİYARBAKIR TABİP ODASI