MERKEZİ SİSTEMLERDE YENİ NESİL HİDRONİK BALANSLAMA İLE ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN YÜKSELTİLMESİ SEMİNERİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Eskişehir Şubesi

Şube Eğitim Salonumuzda gerçekleştirilen seminerde “Merkezi Sistemlerde Yeni Nesil Hidronik Balanslama ile Enerji Verimliliğinin Yükseltilmesi” konusunu Atalay Türkeş 18 Ocak 2020 tarihinde  anlattı.

Türkeş, "Kontrol Vanası Nedir?, Kontrol Vanası Çeşitleri, Kontrol Vanası ve Otomatik Kontrol İlişkisi, Serpantin Karakteristiği, Kontrol Vanası Akış Karakteristiği, Vana Otoritesi, Hidronik Dengeleme Çeşitleri, Mekanik Basınçtan Bağımsız Vanalar, Elektronik Basınçtan Bağımsız Vanalar, Düşük Delta-T Sendromu Nedir ve Nasıl Çözülür?, Yeni Nesil Akıllı Vanalar ve Enerji Tasarrufu İlişkisi" sorularını yanıtladı. Kontrol Vanası Nedir sorusunu yanıtlayan Atalay Türkeş konuşmasında şunları söyledi: “Debi, sıcaklık, basınç, sıvı seviyesi gibi değişkenlerin kontrol edilmesi amacıyla kullanılan vanalardır.  Tamamen veya kısmen (modülasyonlu) açılıp-kapatılabilirler. Kontrolör, termostat gibi elemanlardan komut alırlar.  Final control element (Son kontrol elemanı) olarak da adlandırılırlar.” Delta-T Sendromu Nedir? Konusunda bilgi veren Atalay, “Delta T düşer Serpantin saturasyon noktasında çalışır, debi artar ama ısı transferi artmaz. Delta-T Sendromu Nasıl Çözülür?  Isıtma ve Soğutma Serpantinlerinin çalışma eğrisi oluşturulur.  

Serpantinin verimsiz çalışmaya başladığı Delta-T tespit edilir. Akıllı Vana saturasyon Delta-T’sinin altında debi artışına izin vermez. Böylece Delta-T her zaman yüksek kalır ve daha az debi ile aynı miktarda enerji temin edilir.” Seminer sonrasında Atalay Türkeş katılımcıların sorularını yanıtladı.