1 MAYIS TAKSİM MEYDANI YASAĞI KALDIRILSIN!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Emekçilerin uluslararası birlik mücadele dayanışma günü 1 Mayıs kutlu olsun! 

1 Mayıs Taksim Meydanı Yasağı Kaldırılsın! 
Sömürü, Yoksulluk, Zulüm Düzenine Karşı Mücadele Engellenemez!

Emekçilerin uluslararası birlik mücadele dayanışma günü 1 Mayıs kutlu olsun! 
Tüm dünyada halkların en büyük meydanlarda kutladığı, sömürü ve ücretli kölelik düzeni kapitalizme karşı tepkilerini dile getirdikleri birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs, ülkemizde güya “Emek Bayramı”dır! Ancak onlarca yıldır özellikle Taksim Meydanı nezdinde yasaklar sürmekte ve bu “bayram gününde” halk polis barikatları ve provokasyon söylemleriyle mitinglerden uzak tutulmaya çalışılmaktadır. 

Bu tür yasak ve engellemelere karşın Cumhuriyet, bilim, laiklik, emek ve demokrasi düşmanı sömürü ve zulüm rejimine karşı işçilerin, çiftçilerin, emeklilerin, gençlerin, kadınların, işsizlerin, yoksulların, üretim ve yaşam alanlarına sahip çıkan halkın kitlesel öfkesinin 1 Mayıs alanlarında yankılanması engellenememektedir. 

Bu yılın 1 Mayıs’ı özellikle son yerel seçim sonuçları itibarıyla da özel bir anlama sahiptir. Seçimlerden sonraki en büyük halk tepkisinin görüleceği yer Taksim Meydanı ve tüm 1 Mayıs alanlarıdır. Ancak iktidar Anayasal hakları çiğneyerek, Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamayıp Taksim yasağını sürdürerek bu “bayram gününü” terörize etmeye çalışmaktadır. 
Yoğun sömürü koşullarında alın teri döken meslektaşlarımız dâhil bütün emekçiler esnek üretim, güvencesiz istihdam, hak kayıpları ve işsizlik, yoksullukla yüz yüzedir. Bu iktidar döneminde sermaye gelirleri artışı, işgücü gelirleri artışından kat kat fazla olmuş, zengin daha zengin, yoksul daha da yoksul olmuş, sefalet ücreti olan asgari ücret genel ücret haline gelmiş, sömürü daha da derinleşmiştir. Gerici iktidar laikliğin tasfiyesi ve dini rejim uygulamaları ile bu sınıfsal sorunların üstünü örtmeye çalışmaktadır. 

İşsizi, işçisi, çiftçisi, emeklisi, yoksulu, mühendisi, sağlıkçısı, avukatı, öğretmeni, kamu çalışanı, atanamayan mezunu, yükseköğrenimden ayrılmak zorunda kalan milyonları ve depremzedeleri ile halkımız toplumsal bunalım içindedir. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası örgütlülüğü, Anayasal haklarımız temelinde tüm emekçilerin hakları ve bayramı için, laiklik için, demokrasi için, ekonominin toplumsal ihtiyaçlar ve kamucu çerçevede örgütlenmesi için, ülkemizi gerici karanlıktan aydınlığa çıkarmak için TMMOB çatısı altında bütün illerde 1 Mayıs kortejlerinde yerini alacaktır. 

Bütün meslektaşlarımızı ve halkımızı, emeğimizi ve hayatlarımızı gasp eden bu sömürü, zulüm, saltanat rejimine karşı 1 Mayıs alanlarında birlikte olmaya, geleceğimizi elde etmek, eşitlikçi, sömürüsüz, laik, bilimin aydınlatıp geliştirdiği, üreten, kalkınan, barış ve kardeşlik içindeki bağımsız bir Türkiye için birlikte mücadeleye çağırıyoruz. 
 

Yunus Yener
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

 

Yayına Giriş Tarihi

2024-04-29 10:30:00