30 AĞUSTOS ZAFERİ KUTLU OLSUN

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

30 Ağustos Zaferi Kutlu Olsun

26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan ve daha sonra Başkumandanlık Meydan Muharebesi adı verilen 30 Ağustos 1922 tarihindeki Büyük Zaferin 101. Yıldönümündeyiz.

30 Ağustos 1922, emperyalist devletlerin ve kuklalarının ülkemizi işgallerine karşı başlayan Bağımsızlık Savaşı’nın başarıya ulaştığı çok önemli bir tarihtir.

30 Ağustos’tan on gün sonra 9 Eylül’de İzmir’in işgalden kurtarılışının ardından barış görüşmeleri başlamış, Mudanya Ateşkes Konferansı ve Lozan Konferansı ile barış sağlanarak İstanbul’un işgaline son verilmiş ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmişti.

Bu sürecin ardından yurtta sulh cihanda sulh ve laiklik Cumhuriyetin temel politikası olmuştu. Ancak 1950’lerle birlikte bu temel politika terk edilmiş; laiklik karşıtı gericilik desteklenmiş, Türkiye emperyalist devletlerin savaş aygıtı NATO’ya sokulmuş, Meclis kararı olmadan Kore’deki savaşa asker gönderilmiş, Cezayir’in Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında Fransa’nın yanında yer alınmış, emperyalizm lehine Suriye ve Lübnan’a müdahale bile düşünülebilmişti.

En son bugünkü iktidarın emperyalizmin taşeronluğu politikasını özellikle Ortadoğu ve Afrika’da bir üst seviyede sürdürmesi ile ekonomik bağımlılık zincirleri, Türkiye’nin emperyalizme 70 yılı aşan bağımlılığını pekiştirmiştir. Ayrıca bugün Türkiye’de resmen din devleti politikaları uygulanmaktadır.

Bu nedenlerin bütünü itibarıyla bugün, ülkemizin ekonomik, siyasi, askeri, kültürel bağımsızlığı ile laikliği, demokrasiyi ve barış politikasını yeniden ve bir üst düzeyde kazanarak kamucu halk egemenliğini tesis etme görevi önümüzdedir.

Bu bilinçle 30 Ağustos Zaferi kutlu olsun diyoruz.

YUNUS YENER

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI

Yayına Giriş Tarihi

2023-08-29 17:15:00