30 AĞUSTOS ZAFERİ KUTLU OLSUN! ÜLKEDE, BÖLGEDE, DÜNYADA BARIŞ!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, 30 Ağustos Zaferinin 98. yıldönümü ve 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Emperyalist İşgale Karşı Kazanılan 30 Ağustos Zaferi Kutlu Olsun

Ülkede, Bölgede, Dünyada Barış!  

Ülkemizin bağımsızlığının yolunu açan 30 Ağustos Zaferinin 98. yıldönümü ve 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla belirtmek isteriz ki; ülkemizin bağımsızlığı ve dış politikada izlememiz gereken yol açısından olsun, içinde yer aldığımız bölge ve dünya açısından olsun barışçı politikalara ihtiyaç acil bir gerekliliktir. Çünkü ülkemiz emperyalizme yaklaşık 70 yıldır bağımlıdır ve bu bağımlılık her geçen gün daha da artmaktadır. İktidarın dış politikasının sınırları/dur-durak noktaları esasen emperyalizm tarafından belirlenmekte, böylece bağımlılık ağı daha da pekişmektedir. Şu an Yunanistan ile yaşanan sıcak gerilim de böylesi çıkmaz bir ağ içindedir. Diğer yandan iktidarın dış politikasının ülke içi  toplumsal muhalefeti baskı altında tutmak için militarist bir tarzda yürütüldüğü de bilinmektedir. Bu nedenle 98 yıl önce yolu açılan bağımsızlığın tekrar kazanılması ve halk egemenliğinin tesisi görevlerimizin başında gelmektedir.

Emperyalizm dünyaya yalnızca yıkım, sömürü ve yoksullaşmayı dayatıyor. Emperyalist müdahale ve işgaller ile birçok ülke yönetiminin toplumsal tepkileri şiddetle bastırmaları halkların yaşamına kitlesel kırım, göç dalgaları ve kuşaklar boyu sürecek acılar şeklinde yansıyor. Başta eski Yugoslavya, Afganistan, Irak, Libya, Suriye, Yemen, Filistin olmak üzere birçok ülkede emperyalist güçler ve işbirlikçilerinin yol açtığı yıkıcı sonuçlar gözler önündedir.

Ülkemizde Kürt sorununun kangren durumu, Türkiye’nin Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’de emperyalizm ve iktidar tarafından içine itildiği durum, bölgemizdeki emperyalist işgaller, dünyada nükleer silahlanma ve genel savaş olasılıkları, barışçı politikaların önemini ortaya koymaktadır. Türkiye’nin iç ve dış politikası ile ülke içi atmosferin militarizmle, milliyetçilikle, siyasal İslam ve İhvancılıkla belirlenmesi ve Kürt sorununda sergilenen baskı ve şiddet derin acılara, toplumsal yarılmalara yol açmaktadır. Halkımız ve bölge halkları her gün şiddet/savaş ortamının etkisi altındadır. Bu nedenlerle “savaşlara hayır”, “ülkede, bölgede, dünyada barış” demek ve bunun için mücadele etmek gerekir.

30 Ağustos Zaferinin 98. yıldönümünde acil gereksinimimiz bağımsızlık, demokrasi, barış, kardeşlik, emekten yana politikaların egemen olduğu başka bir Türkiye ve başka bir dünyadır. Odamız bu doğrultuda emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına karşı çıkmaya; eşitlik, özgürlük, laiklik, adalet ve hukukun üstünlüğü temelinde bir arada yaşamın hâkim olacağı demokratik bir Türkiye mücadelesinde yer almaya devam edecektir.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2020-08-30 05:15:00