SİVAS KATLİAMINI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Madımak Otelinde gericiler tarafından gerçekleştirilen katliamın yıldönümünde Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener bir basın açıklaması yaptı.

Sivas Katliamını Unutmadık, Unutturmayacağız

Gerici bir güruhun 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Madımak Otelini kuşatarak yaktığı demokrat, toplumcu yazar ve ozanlarımızı sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Madımak’ta aydın ve sanatçılarımızı yakan/yaktıran gerici faşist güçler, geçmişten bugüne, toplumun aydınlanma damarlarının kesilerek dogmatizmin karanlığının egemen olmasını amaçlamıştır. Türkiye’nin yakın tarihindeki 16 Şubat 1969 Kanlı Pazar’ı, 1 Mayıs 1977, 19 Aralık 1978 Maraş, 28 Mayıs–10 Temmuz 1980 Çorum, 2 Temmuz 1993 Sivas, 10 Ekim 2015 Ankara ve daha birçok katliam bu gerici geleneğin suçları arasında yer almaktadır. Emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerinin kışkırttığı bu güçler toplu katliamlarla ülkemizi ve bölgemizi kana bulamıştır.

Cumhuriyet, demokrasi, laiklik ve emek düşmanlığı ile din, mezhep, inanma-inanmama farklılıklarını körüklemek, halk arasında düşmanlık ve çatışma tohumları ekmek, baskı ve sömürü düzeninin sürekliliğini sağlamak için başvurulan bir politikadır. Bu nedenle günümüz Türkiye’sinde laiklik, eşitlik, demokrasi ve adalet mücadelesi her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak 2 Temmuz 1993 Madımak katliamını ve gericiliği lanetliyor; demokratik ve laik başka bir Türkiye özlemini kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2020-06-30 05:30:00