TÜM ÜYELERİMİZİN YENİ YILINI KUTLARIZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sayın Üyemiz,

Oda Yönetim Kurulu olarak yeni yılınızı kutluyor; 2023 yılının üreten, kalkınan, hakça bölüşen, barış, kardeşlik, refah ve demokratik Türkiye özlemimize yönelik olumlu gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olmasını diliyoruz.  

Geride bırakmak üzere olduğumuz 2022 yılında Cumhuriyet değerlerine, laikliğe yönelik sistemli saldırılar ile sosyal hukuk devletine, demokrasiye, yargı bağımsızlığına, basın, ifade, örgütlenme hak ve özgürlüklerine aykırı uygulamalar arttı. Kamu varlıklarının yok pahasına satışı, rant kapkaççılığı, usulsüzlük ve yolsuzluklar ülkemizin yoksullaştırılması pahasına sürdü.

Piyasacı yaklaşımlardan ötürü iş kazaları ve iş cinayetleri arttı. Çocuklara ve kadınlara yönelik taciz, tecavüz, cinayet, istismar olayları katlanarak sürdü. Bu olaylarla da anılan çağ dışı tarikat ve cemaatler eğitim-öğretim ve devlet kurumlarında söz sahibi oldular.

Gıdadan giyime, enerjiye, kiralara kadar hayat pahalılığı hepimizi çok zorluyor. İşsizlik, yoksulluk artıyor. Açlık çeken aileler ve çocuklar var. Halkın temel ekonomik sosyal haklarına ayrılması gereken merkezi yönetim bütçesi ise yıl içinde yeni zamlara yol açacak olan vergi-harç artışlarıyla, sermaye güçlerine bağışlanan vergi istisna ve muafiyetleriyle, dövize endeksli büyük borç ve faiz ödemeleriyle hayatımızı çok daha zorlaştıracak özellikte.

Meslektaşlarımız düşük ücretlere, yoksullaşmaya, işsizliğe maruz kalıyor. Bir kısmımız meslek dışı alanlarda çalışmak zorunda kalıyor. İktidarın mesleki denetim yetkilerimizi, kamu kurumu niteliğindeki Anayasal özerk meslek kuruluşu vasfımızı zayıflatma, TMMOB Kanunu’nu değiştirme ve mühendisliği değersizleştirme girişimleri sürüyor.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, siz değerli üyelerimizden aldığımız güç ve destekle mesleki toplumsal faaliyetlerimizi sürdürmeye bu yıl da devam ettik. Oda Yönetim Kurulu olarak, çalışmalarımıza katkıda bulunan bütün üyelerimize teşekkür ediyor, katılım ve desteklerinizin sürmesini bekliyoruz.

Yeni yılınızı en içten dileklerimizle tekrar kutluyor, 2023’ün umutlarımızın gerçekleşmesine vesile olacak gelişmelerle dolu olmasını diliyoruz.

Esenlik dilekleri ve saygılarımızla.

YUNUS YENER

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI

Yayına Giriş Tarihi

2022-12-29 08:15:00