YAŞASIN 8 MART

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Kadınların Sömürüsüz, Şiddetsiz, Eşit ve Özgür Yaşam İstemleri ile Gericiliğe Karşı Mücadelelerinin Yanındadır

Ülkemizde aile, eğitim, çalışma yaşamı ve istihdam başta olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında kadınlara yönelik eşitsizlik ve şiddeti meşrulaştıran yaklaşımlar özellikle son yıllarda oldukça artmıştır. Ekonomik ve sosyal sömürü, kadınları toplumun alt bireyleri olarak görme, cinsel istismar ve şiddet olayları, mevcut durumun özetidir. İktidarın rejim değişikliğiyle birlikte “İstanbul Sözleşmesi” olarak da bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Sözleşme”den çıkması, gerici rejim inşasının yeni bir halkası olmuş, kadınlara yönelik şiddet ve cinayetlerdeki yeni artış dalgasını da beraberinde getirmiştir.

Ancak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kez daha belirtmek isteriz ki, kadınların toplumsal yaşamda daha yoğun bir sömürü, eşitsizlik ve şiddete maruz bırakılması, sadece kadınların değil tüm toplumun sorunudur. Öyle ki, kadınlar özgürleşmeden hiçbir toplum özgürleşemez. Bu nedenle laik, demokratik, uygar başka bir Türkiye mücadelesi, kadınların örgütlü mücadelesi ile birlikte başarıya ulaşabilecektir.

Kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine karşı her alanda verdikleri eşit yurttaşlık mücadelesi, demokratikleşme mücadelesinin en önemli dinamiklerinden biridir. Odamız bu onurlu mücadelelerinde kadın meslektaşlarımız ve tüm kadınlarla dayanışma içinde olmayı sürdürecektir.

Birlik ve dayanışmanın en güzel günlerinden biri olan 8 Mart’ta ülkemizin dört bir köşesinde gericiliğe, sömürüye, baskıya, şiddete, taciz, tecavüz ve cinayetlere karşı seslerini yükseltecek olan kadınların ve kadın meslektaşlarımızın 8 Mart’ı kutlu olsun diyor, baskı ve şiddet sonucu yaşamlarını kaybeden tüm kadınları sevgiyle, saygıyla anıyoruz. Onları asla unutmayacağız.

Yunus Yener

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Yayına Giriş Tarihi

2023-03-07 05:00:00