YASER ARAFAT'I SAYGIYLA SELAMLIYORUZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Oda Yönetim Kurulu, Yaser Arafat‘ın ölümü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

‘20. Yüzyılın Emperyalizme Karşı Direniş Sembollerinden

Filistin Halkının Unutulmaz Önderi Yaser Arafat‘ı Saygıyla Selamlıyoruz‘

başlıklı basın açıklaması yazının devamındadır.

Emperyalizm ve siyonizme karşı Orta Doğu‘daki en önemli direnç noktalarından Yaser Arafat‘ı kaybettik.

Acılı Filistin halkının içindeki adıyla Abu Ammar, kendi halkı yanısıra Orta Doğu halklarının ve daha ötesinde emperyalist politikalara karşı direncin de bir ifadesiydi. Abu Ammar, Filistin halkının yaşadığı bütün trajedi ve direncin her zaman içinde ve önünde yer aldı. Halkının sevgilisi, acılarını paylaşan bir yoldaş ve yaşanan sıkışmalara karşı uzun vadeli direnç politikalarıyla diplomasinin sınırlarını zorlayan bir önderdi o.

Filistin sorunu bölge coğrafyasını aşarak dünyadaki güncelliğini korurken o her zaman bölge halklarının bir direniş sembolü oldu. Yaser Arafat, emperyalizme karşı direnişin meşruiyeti içinde 20. yüzyılın onurlu isimleri içindeki haklı yerini çoktan almış siyasi bir kişilikti. Ülkesinin ve halkının kurtuluşunu direniş ve barışı birleştirerek sağlamayı ilke edinmiş usta bir siyasetçiydi. Ancak ne yazık ki uluslararası koşulların dezavantajları, hep olduğu gibi Filistin sorununu direniş ve trajedi ile birlikte anılır kıldı. O, böylesi bir durumda aramızdan ayrıldı ancak bıraktığı bayrak, direnişin dalgalanışı idi.

Yaser Arafat, simgesi olan bir çok niteliğinin yanısıra bizler için özel anlamlar da taşıyan bir kişilikti. Bizler için o, kültürel ve siyasal yakınlıklar yanısıra bir mühendis olarak, TMMOB Onur Üyesi olarak özel bir anlam da taşıyordu ve taşıyacaktır.

Mühendis kardeşimiz Yaser Arafat‘ı, emperyalizme ve siyonizme karşı haklı mücadelenin sembolü, tükenen neslin önderlerinden Abu Ammar‘ı hep sevgi ve saygıyla anacağız.

Filistin halkının ve Orta Doğu halklarının başı sağolsun.

TMMOB

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

Yayına Giriş Tarihi

2004-11-12 08:00:00