-BACA ZEHİRLENMELERİNE KARŞI ÖNLEM ALINMALIDIR

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Trabzon Şubesi

Her yıl sonbahar ve kış aylarında , yüzlerce vatandaşımız soba-şofben-baca zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Bu durum karşısında Makina Mühendisleri Odası olarak  kamuoyunu ve halkımızı bilgilendirme ihtiyacı duymaktayız.. Bu nedenle aşağıdaki bilgilerin topluma yaygınlaşması önem taşımaktadır. Bu konuda yerel yönetimlere, müteaahhitlere basınımıza, ısıtma cihaz ve ekipmanlarını satan firmalara, bina yöneticilerine, ve yurttaşlarımıza  önemli sorumluluklar düşmektedir.

1.      Yatmadan önce sobaya kesinlikle yeni yakıt konulmamalıdır.

2.    Alçak basınçlı havalarda ölüm olayları artmaktadır. Bacalar, standartlara uygun değilse alçak basınçlı  ve çok rüzgarlı havalarda soba ve şofben yakılmamalıdır.

3.   Baca bakımları ve temizlikleri sonbahar aylarında mutlaka yaptırılmalıdır.

4.    Tekniğine uygun yapılmamış, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar zehirlenmelere ve yangınlara neden olur. Bacalar, kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde 2 ayda bir, diğer yakıtlar (sıvı ve gaz gibi) kullandığı takdirde ise 3 ayda bir temizlettirilmelidir.

5. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kaçak yakıt alınmamalıdır. Kaçak yakıtlar zehirlenmelere ve ekipmanların bozulmasına neden olabilir.

6.   Bacalar standartlara uygun yaptırılmalı; baca çekişini arttırmak için baca yalıtımı yaptırılmalıdır. Pencere veya duvar delinerek yapılan bacada delinen kısımda sızdırmazlık sağlanmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

7.   Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından  1.5 metre daha yüksek olması sağlanmalı ve baca şapkası takılması ihmal edilmemelidir.

9.   Kullanılan her türlü ısıtma cihaz ve  ekipmanlarının kalite belgesine haiz olup olmadığına, garanti koşullarına ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir. Kalitesiz, garanti belgesi ve yetkili servisi olmayan ucuz ve kalitesiz ithal ekipmanlar  satın alınmamalıdır.

10.   Banyoya şofben  ve kombi   kesinlikle takılmamalıdır.

11.   Soba-kat kaloriferi -şofben-kombi alırken, mutlaka yetkili servislerine montaj yaptırılarak çalışır halde teslim alınmaya çalışılmalıdır.

12.   Alınacak  soba-kat kaloriferi  -şofben-kombi-klima kapasitesinin kullanılacak mekana uygunluğu yetkili servis ve mühendislerce incelenerek ve projelendirilerek karar verilmelidir.

13.    Öncelikle binalarınızın yalıtımının sağlanarak, ısıtma ekipmanlarınızın daha az kullanılacağı ve  önemli ölçüde tasarruf yapılarak ülkemiz ve aile bütçesine katkı sağlanacağı  unutulmamalıdır.

14.   Binaların yapımında İnşaat sahipleri tarafından Binaların Yangından Korunması ve Yalıtımla ilgili yönetmeliklere mutlaka uyulmalıdır.  Bina satın alınırken ilgili yönetmeliklere uygun olup olmadığı sorulmalı ,  yalıtımı olmayan binalar kesinlikle tercih edilmemelidir.

      TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak önümüzdeki aylarda kaza ve ölümlerin yaşanmaması için tüm ilgilileri ve yurttaşlarımızı  yukarıda açıklanan konularda  dikkatli olmaya ve özellikle alçak basınçlı ve çok rüzgarlı havalarda bacası uygun olmayan mekanlarda soba yakmamaya davet ediyoruz.

 

                                                                                                        Şaban BÜLBÜL

                                                                                       TMMOB Makina Mühendisleri Odası

                                                                                                         Trabzon Şubesi