OKUL SERVİS ARAÇLARINA DİKKAT

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Trabzon Şubesi

OKUL SERVİS ARAÇLARINA DİKKAT

 

2009 - 2010 öğretim yılının başlamasına günler kala, çocuklarımızın daha güvenli ve huzurlu bir şekilde okula gitmelerini sağlamak amacıyla okul servis araçlarının uyması gereken kurallar aşağıda sıralanmıştır.

 

1.  Servis olarak görev yapan taşıtların ruhsatlarında "Okul Taşıtı" yazması gerekmektedir.

2.  Okul servis araçlarının arkasında "OKUL TAŞITI" yazısını kapsayan numunesine uygun renk,    ebat ve şekilde rekleftik bir kuşak bulundurulmalıdır.

    Okul servis aracının arkasında, öğrencilerin iniş ve binişlerinde yakılmak üzere en az 30cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunmalı ve bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle "DUR" yazısı okunacak şekilde tesis edilmiş olmalı, lambanın yakılıp söndürülmesi tertibatı fren lambaları ile aynı olmalıdır.
    Okul servis aracı olarak kullanılan taşıtlarda, öğrencilerin kolayca yetişebileceği camlar ve pencereler sabit olmalı, iç düzenlemesinde demir aksam açıkta bulunmamalı, varsa yaralanmaya sebebiyet vermeyecek şekilde yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır.
    Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulmalı, ve 6 ayda bir bakımları yaptırılmalıdır.
    Araçların İmal Tadil ve Montajı hakkındaki Yönetmelik hükümlerine göre tayin edilen ve o araca ait tescil belgelerinde gösterilen oturacak yer adedi, aracın içerisine görülebilecek bir yere yazılarak sabit şekilde monte edilmelidir.
    Kamu Kurum ve Kuruluşları ve gerçek ve tüzel kişi ve kuruluşlara ait okul servis aracı olarak teçhiz edilmiş araçlar, taahhüt ettikleri öğrenci taşıma hizmetlerini aksatmamak kaydıyla, personel servis taşıma hizmetlerinde de kullanılabilir.
    Okul servis aracı; Araçların İmal Tadil  ve Montajı hakkındaki yönetmelik hükümlerine uygun olmalıdır.
    Taşıtlarda her öğrenci için emniyet kemeri olmalıdır.
    Taşıtlarda görüntü ve müzik sistemleri taşıma hizmeti sırasında kullanılmamalıdır.
    Taşıma hizmeti sırasında taşıta başka yolcu alınmamalıdır.
    Soförler, E sınıfı Sürücü Belgesi için 3 yıllık, B Sınıfı Sürücü Belgesi için 5 yıllık sürücü belgesine ayrıca "Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi" ne sahip olmak zorundadırlar.

 

  Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız. Onları standartlara uygun servis araçlarına emanet edelim. Bu konuda yetkili mercileri göreve davet ediyoruz.

 

 

                                                                                                           Şaban BÜLBÜL

                                                                                                          Şube Başkanı