MMO Bursa “Emek” Yağlı Boya Resim Sergisi İzlenime Açıldı

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Bursa Şubesi

Güzel Günler Göreceğiz

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Nilüfer Ana Sanat Grubu’nın "Emek" Yağlı Boya Resim Sergisi, BAOB Fuaye Alanı’nda geniş katılımlı bir törenle izlenime açıldı.

Serginin açılış konuşmasını MMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Fikri Düşünceli yaptı.

“Emekçilerin birlik, mücadele, dayanışma günü olan 1 Mayıs bu yıl da emek ve demokrasi düşmanı politikaların gölgesi altında kutlanacak” diyen Düşünceli, “Meslektaşlarımız dahil bütün emekçiler, esnek üretim ve güvencesiz istihdam biçimlerinin egemen olduğu yoğun sömürü koşulları altında alın teri döküyorlar. İşçi sağlığı ve iş güvenliği işveren kesimi lehine düzenlemelerle amacından saptırılmış durumdadır. İş güvenliği mühendisliği ve işyeri hekimliği uygulamaları yerleşmeden geriletilmiş, piyasa aktörlerinin çıkarlarına göre düzenlenmiştir. El emeği, yeni eğitim sistemi ve mesleki eğitim konusu sermayenin yoğun emek sömürüsünün bir aracı olmuştur” ifadelerini kullandı.

Çalışmak, yaşam ve iş güvencesinin sağlanması, işsiz olmamak, aç ve yoksul olmamak, emeğinin karşılığını hakkıyla almak, eşit işe eşit ücret, kıdem tazminatı hakkına dokunulmaması, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin tam olarak alınması, iş cinayetlerinin olmaması, geçici-kiralık işçi olmamak, 8 saatlik işgününe uyulması, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi, grev ve toplu sözleşme dâhil sendikal hakların tanınması, taşeron çalışmanın yasaklanması, kamuya alımlarda adaletsizlik yapılmaması, cinsiyet ayrımcılığı yapılmaması, fabrikalarının satılmaması-kapatılmaması, üretim ve yaşam alanları ile doğal çevrenin rant talanına açılmaması emekçilerin istemlerinin arasında olduğunu belirten Düşünceli, açıklamasına şöyle devam etti:  

“Laikliğin gereği olan norm ve uygulamaların her birinin tasfiye edilmesiyle emekçilere reva görülen çalışma ve yaşam koşulları örtüşmektedir. Gericilik laikliğe her gün çeşitli vesilelerle saldırmakta, emekçilerin ve toplumun aydınlanma kanallarını kapatmaya çalışmaktadır.

Emekçilerin sömürü ve baskılar ile haklarının gaspına yol açan demokrasi düşmanlığına, OHAL rejimine, savaşlara ve halklar arası düşmanlığa hayır demeleri, insanca bir yaşam istemeleri için birçok neden bulunmaktadır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası örgütlülüğü, emeğin hakları ve bayramı için, laiklik için, demokrasi için, ülkemizi karanlıktan gün ışığına çıkarmak için TMMOB çatısı altında, bütün illerde 1 Mayıs kortejlerinde yerini alacak; savaşsız, sömürüsüz, eşit, özgür, adil, başka bir Türkiye ve dünya özlemini halkımızla paylaşacaktır.

Her 1 Mayıs’ta olduğu gibi, bugün de günün anlam ve önemine ilişkin olarak ve “Daha Fazla Sanat” anlayışı ile Şubemiz Nilüfer Ana Sanat Grubumuz tarafından hazırlanan “Emek” temalı yağlı boya resim sergisinin açılışını gerçekleştiriyoruz.

Nilüfer Ana Sanat Grubumuzun, tamamı kadınlardan oluşması, düzenli olarak 8 Mart’ta “Emekçi Kadın”, 1 Mayıs’ta “Emek”, 1 Eylül’de “Barış” temalı yağlı boya resim sergileri ile çok önemli bir geleneği de sürdürmektedirler.”

Düşünceli, “Emek” Yağlı Boya Resim Sergisi’nde resimleri sergilenen Sevtap Sivri, Neşe Demiröz, Gülhan Arslan, Belma Yalçın, Fulya Bilgiç, Elif Can, Canan Koç, Zerrin Taysever, Esma Gümüş’e emeklerinden dolayı teşekkür etti. Sanatçılara teşekkür belgeleri sunuldu. Açılışın sonunda tüm katılımcı ve davetlilerle hatıra fotoğrafı çektirildi. Sergi 09 Mayıs’a kadar BAOB Fuaye Alanı’nda gösterime açık olacak.