YSK’YI SEÇMEN İRADESİNE SAYGI GÖSTERMEYE ÇAĞIRIYORUZ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
Diyarbakır Şubesi

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Bileşenleri 12 Nisan 2019 tarihinde 31 Mart Yerel Seçim sonuçları konusundaki YSK kararlarına ilişkin basın açıklamasında bulundular.

TMMOB Diyarbakır İKK sekreteri Doğan Hatun’un okuduğu açıklama şöyle;

YSK’YI ASLİ GÖREVİNE ÇAĞIRIYORUZ

31 Mart yerel seçimleri tamamlanmış ancak, tartışmaları henüz bitmemiştir. Seçim hukukunun iktidarın kazandığı yerlerde farklı, kaybettiği yerlerde farklı işletildiği süreçten geçmekteyiz.

Bu sürece ilişkin en çarpıcı örneklerden biri, yüksek seçim kurulunun almış olduğu KHK ile ihraç edilen belediye eşbaşkanları ve meclis üyesi seçilenlere mazbatalarının verilmemesi kararıdır. YSK tarafından seçime girme yeterliliği verilmiş olan adayların seçimleri kazandıktan sonra aynı YSK tarafından görevlerine başlatılmamaları açıkça bir hak gaspıdır.

Şu ana kadar YSK, Diyarbakır Bağlar, Van’ın Tuşba-Edremit-Çaldıran, Erzurumun Tekman ilçeleri,Kars Digora bağlı Dağpınar beldesi ve Muş’un Rüstemgedik beldesinde seçimi kazanan adaylara mazbatalarını vermeme ve en çok oyu alan ikinci adayın seçimin galibi olarak ilan edilmesine karar vermesi kendi yürütmesini hiçe saymaktır.

Her dönem sandığa ve milli iradeye işaret edenlerin seçmen iradesine ve sandıktan çıkan sonuca gösterdikleri ‘’sözde saygı” , demokrasinin işleyişi açısından bizleri kaygılandırmaktadır. Halkın iradesini yok sayan, seçim kurullarını siyasi baskı altında tutan,hukuku işine geldiği gibi işleten anlayış,maalesef ülkeyi kaosa sürüklemektedir.

Sürecin bu şekilde işlemesi seçmen iradesini yok saymaktır. Sürecin bu şekilde işlemesi, YSK’nın itibarsızlaşmasına sebep olacağı aşikardır. YSK’yı asli görevini hukuk çerçevesinde vermesi gerektiği belirtiyoruz. Bu ve buna benzer kararlar, hukuka, adalete ve demokrasiye zarar vermektedir. YSK’yı seçmen iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz.

Halkın mağdur edilmesi gibi sonuçların yanı sıra, hukuka ve demokrasiye de zarar vermektedir. Yüksek seçim kurulunu tekrardan hukukun ve demokrasinin gereklerini yerine getirmeye, seçmenin iradesine saygı göstermeye davet ediyor ve toplumsal gerginliğin son bulması için derhal halkın oylarıyla seçilen seçilmişlerin mazbatalarının verilmesi çağrısını yapıyoruz.

TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU