Enerji Verimliliği Haftası Etkinliğimizde Buluşalım!

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

14-15 Ocak 2022 tarihlerinde online platformda gerçekleştirilecek olan Enerji Verimliliği Haftası 2022 Etkinliklerimizde Buluşalım!

Dünyada ve ülkemizde yıllık nüfus artışından daha fazla enerji talebi artışı yaşanmaktadır. Ülkemiz gittikçe artan bir enerji talebiyle karşı karşıya olup, nüfus artışıyla birlikte enerji kullanımı sanayi, ulaşım ve binalarda hızla artmaktadır.

Ülkemiz artan enerji talebini yerli kaynaklardan karşılamada başarılı olamamaktadır. Son yıllarda Türkiye enerji gereksiniminin yerli kaynaklardan sadece %25’ini karşılayabilmekte olup, kullandığımız enerjinin %75’i dışa bağımlıdır.

Ayrıca; fosil yakıtlar (petrol, kömür, doğalgaz vb.) çok az ülkede mevcut olup uygun fiyatlardan ve güvenilir bir şekilde temininde sık sık sorunlar yaşanmaktadır. Üstelik bu rezervler de sınırlı.

Enerjinin kullanımı tek başına çevresel bir sorun olmasa da enerjinin üretimi ve kullanımı esnasında ortaya çıkan sera gazı emisyonlarının sebep olduğu küresel ısınma, iklim değişikliği gibi çevresel sorunlar insan hayatını ve toplum sağlığını tehdit etmektedir ve bu sorunlar büyük oranda fosil enerji kaynaklıdır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle tüm kullanım alanlarımızda enerji verimliliği; yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, daha az fosil yakıt kullanımı, daha küçük karbon ayak izi ve daha az sera gazı emisyonu demektir.

Enerji verimliliği; binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne yol açmadan, birim veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılmasıdır.

Bu anlayışla pandemi şartlarının devam ettiği bu dönemde; dijital ortamda MMO İstanbul Şube olarak Ocak ayının ikinci haftasında 14-15 Ocak 2022 günlerinde; iki gün boyunca küresel ısınma/iklim değişikliği, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjileri, bu konularla ilgili devlet destekleri konularıyla ilgili Üniversite-Sanayi ve sektör kuruluşlarının ve meslektaşlarımızın katılımlarıyla kamuya açık konferanslar, toplantılar planladık.

Unutmayalım ki en ucuz enerji, kendi öz kaynaklarımızla ürettiğimiz ve verimlilik prensibiyle tasarruf ettiğimiz enerjidir. Enerji verimliliği haftası etkinliklerinde buluşmak üzere.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube