Yolcu Terminalleri ve Mevcut Binalarda Pandemi Tedbirleri

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
İstanbul Şubesi

İklimlendirme Teknik Kurulu'nun, Covid-19 Pandemisi nedeniyle hazırladığı “Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları Pandemi Tedbirleri” ve “Mevcut Binalarda İklimlendirme Havalandırma Sistemlerinin İşletme ve Bakım Yönünden Alınması Gereken Genel Tedbirler Prosedürü” metinleri ile “Kapalı Alanların İklimlendirme Sistemlerinin Denetlenmesi ve Belgelendirilmesi” konulu sunum, Kurulda yer alan on meslek kuruluşunun başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen online basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşıldı.

İklimlendirme Teknik Kurulumuz Covid-19 Pandemisinden Hareketle Toplum Sağlığına Yönelik Seri Üretime Devam Ediyor

Kamu İdareleri Öneri ve Uyarılarımıza Kulak Vermelidir

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) bünyesinde oluşturduğumuz, iklimlendirme/tesisat ve tesis yönetimi üzerine kuruluşların yer aldığı, en son Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği/KLİMUD’un katılımıyla on meslek kuruluşu ve hekim dostlarımızı kapsayan İklimlendirme Teknik Kurulu’nun çalışmalarının ürünü olan üç yeni çalışmayı kamuoyuna sunuyoruz. Daha önce açıkladığımız AVM’lerde Pandemi Tedbirleri; Otellerde Pandemi Tedbirleri; Karayolu Toplu Taşıma Araçlarında Pandemi TedbirleriOkullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri; Hastanelerin Klima ve Havalandırma Tesisatlarında Alınacak Önlemler; Ofislerde Pandemi Tedbirleri metinlerinin ardından bugün Gar Binaları, Otobüs Terminalleri ve Deniz Ulaşım Yolcu Salonları Pandemi Tedbirleri metni ile Mevcut Binalarda İklimlendirme Havalandırma Sistemlerinin İşletme ve Bakım Yönünden Alınması Gereken Genel Tedbirler Prosedürü’nü ve 7 ayrı Ek’ini ekte sunuyoruz. Online basın toplantımızda açıklanacak bu metinler yanı sıra Kapalı Alanların İklimlendirme Sistemlerinin Denetlenmesi ve Belgelendirilmesi konulu bir sunum da yapılacaktır. Çalışmalarımızın toplum sağlığına katkıda bulunmak üzere tüm ilgililerce değerlendirilip eksiksiz olarak uygulanmasını diliyoruz.

MMO İklimlendirme Teknik Kurulu çalışmaları askeri ve lojistik yapılar, spor tesisleri-yüzme havuzları, fabrika ve endüstriyel tesisler, düğün salonu-restoran-disco ve barlarda pandemi tedbirleri üzerine sürmektedir. Kurulun alt komisyonlarında süren bu çalışmalar tamamlanınca ayrıca paylaşılacaktır. Covid-19 Pandemisinin dünya ve ülkemizi uzun bir süre etkileyeceği gerçeğinden hareketle gündemimize aldığımız bu bir dizi çalışma, ilgili mekanlardaki mevcut eksiklikler ile yanlış bilgi ve uygulamaların giderilerek sağlıklı, güvenli ortamlar oluşturulmasına yöneliktir.

Bu noktada önemle belirtmez isteriz, salgınla mücadelede yeterli ve güçlü adımlar atılmamaktadır. 21 Mart’taki açıklamamızda belirttiğimiz “salgın ülkemizde de hızlı yayılma aşamasına gelmiştir. Bu nedenle bütün ekonomik yaşamın durdurulması seçeneği gecikmeksizin değerlendirmeye alınmalıdır” yaklaşımı birçok sorumlu çevre tarafından da dile getirilmiş ancak dikkate alınmamış ve sözü edilen “normalleşme” adımları da çok erken ve toplum sağlığını tehdit eder şekilde gündeme gelmiştir. Türk Tabipleri Birliği, uzman bilim insanları, bizler gibi kamusal sorumluluk sahibi meslek örgütleri ve halkın uyarıları göz ardı edilmiştir. Aynı şekilde Ağustos ayı sonunda okulların açılmasına yönelik kararın yeniden gözden geçirilmesi istemleri de duymazdan gelinmektedir. Bu gerçekliğe karşın bizler mesleki sorumluluğumuz gereğince bilimsel teknik çalışmalarımızı dost örgüt ve uzmanlarla sürdürüp tüm kamu idareleri ve ilgili tesisler/işletmelerce uygulanmak üzere kamuoyuna sunmaya devam edeceğiz.

Halkımızı bu zorlu süreçte bilim çevrelerinin uyarılarını dikkate almaya; maske, fiziki mesafe, temizlik kurallarına titizlikle uymaya, açık olsun kapalı olsun toplu bulunulan alanlardan sakınmaya çağırıyoruz.

Yunus Yener
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı

Eklere ulaşmak için lütfen buraya tıklayın.