Genel Bilgiler

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

IV.Ulusal Ölçümbilim Kongresi, 25-26 Ekim 2001 tarihlerinde Osmangazi Üniversitesi Prof.Dr.Necla ÖZDEMİR Konferans Salonunda 275 delegenin katılımıyla 27 bildirinin sunumuyla gerçekleştirilmiştir. Ülke ölçeğinde endüstriyel, bilimsel ve yasal ölçümbilim alanında ve ayrıca sektörel (sağlık, gıda ve diğer) temelde ölçümbilim uygulamalarının işlenmesi, kurumsal yapılanma sürecini yaşayan ulusal akreditasyon çalışmalarının ele alınması, ölçümbilim özelinde uluslar arası uygulamalar, Avrupa Birliği‘ne uyum sorunları çerçevesinde sorumluluklarımızın işlenmesi, ölçümbilim uygulamalarında eğitimin öneminin gerekliliği, meslek odalarından beklentiler ve kalite/metroloji mühendisliği kavramının bir uzmanlık alanı olarak tartışmaya açılması, üniversitelerde ve meslek eğitimi kuruluşlarında ölçümbilim, kalibrasyon eğitimi ve eğitimin alt yapısının ele alınması amaçlanmıştır.

IV.Kongre daha önceki Kongrelere katılan delegeler ve kuruluşlar tarafından ne zaman düzenleneceği, programın içeriği, sorulması bakımından gelenekselleşen kimliğini ortaya koyan bir kongre olmuştur. Kongrenin açılışında ölçümbilim konusunda kurumların yeri, çalışmaları, hedefleri, amaçlarını anlatmak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürlüğü, TSE, TÜBİTAK-UME, KOSGEB, TÜRKAK Temsilcileri açılış oturumuna katılmışlardır.

SUNULAN VE KİTAPTA YAYINLANAN BİLDİRİLERİN DAĞILIMI

KURUM/ KURULUŞ
ADET

TÜBİTAK-UME
10

MARMARA ÜNİVERSİTESİ
3

OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ
2

ODTÜ
2

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
1

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
1

3.H.İ.B.M.K‘LIĞI
1

GAZİ ÜNİVERSİTESİ
1

TÜLOMSAŞ
1

İSTANBUL SANAYİ ODASI
1

MMO
1

VİYANA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
1

HAVA SINIF OKULLARI
1

TÜBİTAK MAM
1

TOPLAM
27

Kongrenin sonunda gerçekleştirilen TÜRKAK Sürecinde Laboratuvar Akreditasyonu konulu panele T.C Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürlüğü‘nden Mehmet ÖZKAN, TSE‘den Hüseyin ÖZTÜRK, TÜRKAK‘tan Atakan BAŞTÜRK, S&Q Mart‘tan Cemal SİLAN katılmışlardır.