KARBONDİOKSİT VE SINIFLAR

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Makina Mühendisleri Odası olarak meslektaşlarımızın yararına, meslek alanlarının gelişimine katkıda bulunmanın yanı sıra can ve mal güvenliğini ilgilendiren konularda halkımızı bilinçlendirme amacıyla birçok yayının basımını gerçekleştirmek için çalışmalar yapmaktayız.

Bunun yanında çalışmalarımızı, Odamızın temel ilkelerinden hareketle toplumun sorunlarını meslektaş sorunlarından ayırmadan, meslek alanımızla ilişkili sorunlara çözüm bulmak doğrultusunda da devam ettirmekteyiz. İç çevre kalitesinin insan hayatındaki önemi birçok akademik bulgu ile ortaya konmuş olsa da geniş kitlelerin bu konuyu gündelik yaşamlarında yüksek önem sırasına yerleştirmeleri ancak COVID-19 salgını ile birlikte mümkün olmuştur. Bu konudaki hassasiyetimiz, kaçınılmaz şekilde diğer insanlarla bir arada olmamız gereken toplu ulaşım araçları, hastaneler, okullar, devlet daireleri vb. kamusal alanlar söz konusu olduğunda en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Buna paralel olarak salgının yavaşlatılması için ilk alınan önlemlerden biri okullarda yüz yüze eğitimin durdurulması olmuştur.

Biyolojik risklerin de değerlendirildiği yeni araştırmalar, dersliklerin havalandırılmasının önemini ve mevcut sistemlerin okullarda iç hava kalitesini sağlamada başarısız kaldıklarını bir kez daha ve daha güçlü şekilde göstermiştir. Odamız tarafında geçmiş dönemlerde basılmış olan “Okullarda İç Çevre Kalitesi Rehberi”’nin devamı olarak nitelendirilebilecek “Karbondioksit ve Sınıflar” isimli bu kitapta, hem sağlık ve konfor üzerinde doğrudan olumsuz etkileri olan hem de iç çevre kalitesini ölçmek için temel bir gösterge olarak kullanılan karbondioksitin keşfinden başlayarak, insan vücudu üzerinde yarattığı fizyolojik değişimler ve etkiler, daha özel olarak öğrencilerin sağlığına ve akademik başarısına etkileri, sınıflardaki karbondioksit seviyesine ilişkin standartlar ve karbondioksit seviyesinin düşürülmesi için gerekli havalandırma sistemi tasarımına dair öneriler sunulmuştur.

Kitabın yazarları Macit Toksoy ve Sait Cemil Sofuoğluna Odamız adına teşekkür ederiz. Kitabın öğretmenlerimiz, velilerimiz ve çocuklarımızın yanı sıra meslek ve meslektaşlarımıza katkı sağlaması, çalışmalarında rehber olması dileğimizle saygılar sunarız.

Yayın No: 
736
Yayın Yeri: 
İzmir
Sayfa Sayısı: 
79
ISBN: 
978-605-01-1547-5
Kitap Türü: 
Teknik Kitaplar
Satış Fiyatı: 
Ücretsiz