ÖRNEKLERLE MEKANİZMA TEKNİĞİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Kitabın ana amacı mekanizma tekniğini almış genç meslektaşlarımın mekanizma alanında karşılaşacakları olası problemlerin çözümüne örnek olmasıdır. Kitapta her bir problemin çözümü çok detaylı açıklanmıştır. Kitapta toplam 101 problem bulunmaktadır. Örnekler, sanayii uygulamalarından, kitaplardan, patentlerden ve internetten alınmıştır.

Kitap dört bölümden oluşmaktadır. Her bölümün ilk sayfalarında konu kısaca genel olarak açıklandıktan sonra örnek problemler yer almaktadır.

*Birinci kısımda, 40 örnekle serbestlik derecesinin belirlenmesi anlatılmış ve çoğunlukla karşılaşılan özel durumlardan örnekler verilmiştir.
*İkinci bölümde konum analizi konusu ele alınmıştır. Örneklerde çok değişik düzlemsel mekanizmaların ilk olarak devre kapalılık devrelerinin yazılışı gösterilmiş, AutoCad® ve Solidworks® paket programları ile ve analitik olarak çeşitli mekanizmalar için konum analizini yapılışı gösterilmiştir. Bu bölümde 34 örnek yer almaktadır.
*Üçüncü bölümde ise çeşitli düzlemsel mekanizmaların hız ve ivme analizi hem grafik hem analitik ve hem de yaklaşık sayısal yöntemle elde edilmesi açıklanmıştır.
*Dördüncü kısım ise 16 değişik dişli sistemini içermektedir. Düz ve planet dişli sistemleri ele
Alınmıştır.

Örneklerle Mekanizma Tekniği Kitabının, üniversitelerin makina mühendisliği bölümlerinde okumakta olan öğrencilerimize ve meslektaşlarımıza yararlı olmasını dileriz.
Mekanizmalar konusunda mesleki bilgi birikimini, ufuk açıcı, yol gösterici örneklerle,  kapsamlı anlatımıyla hazırladığı Örneklerle Mekanizma Tekniği kitabı aracılığıyla Makina Mühendisleri Odasına kazandırıp bizlere sunan sayın hocamız Prof. Dr. Eres Söylemez’e çok teşekkür ederiz.

Yayın No: 
707
Yayın Yeri: 
ANKARA
Sayfa Sayısı: 
394
ISBN: 
978-605-01-1319-8
Kitap Türü: 
Teknik Kitaplar