CAN ATALAY SERBEST BIRAKILMALIDIR

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz; Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay hakkındaki ikinci ihlal kararına uyulmasına yer olmadığına ve kararın TBMM Başkanlığı'na gönderilmesine bir kez daha hükmetmesi üzerine 4 Ocak 2024 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. 

CAN ATALAY SERBEST BIRAKILMALIDIR

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay hakkındaki ikinci ihlal kararına uyulmasına yer olmadığına ve kararın TBMM Başkanlığı'na gönderilmesine bir kez daha hükmetti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin bu kararı açıkça Anayasa ihlalidir. Aynı zamanda ülkemizde ‘Hukukun üstünlüğü’ ilkesinin fiilen kalkmış olduğunun da göstergesidir.  

Ülkemiz, Anayasa Mahkemesinin fiilen askıya alındığı, insan haklarının ve hukukun en asgari normlarının dahi çiğnendiği bir keyfiyet rejimi altında yönetilmek isteniyor.

Yargıtay’ın vermiş olduğu bu karar hukuki değil, siyasidir ve kabul edilemez.

Tüm yurttaşlar olarak demokrasi ve hukuk için sesimizi yükseltmeliyiz.

Bu mücadele yalnızca bir hukuk mücadelesi değildir. Yargı bağımsızlığı laik, demokratik bir ülke olmanın asgari gerekliliğidir.

Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar acilen uygulanmalı ve Can Atalay bir an önce serbest bırakılmalıdır.

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı