TMMOB DİYARBAKIR'DA DEMOKRASİ NÖBETİNE DESTEK VERDİ

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Argument #1 is not an array.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/var/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

İçişleri Bakanlığı talimatıyla Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine atanan kayyumlara karşı başlatılan Demokrasi Nöbetinin 34. gününde TMMOB Yöneticileri ile Odaların Başkan ve üyeleri kayyum karşıtı eyleme destek vermek üzere nöbet alanına yürüdüler. Polisin engelleme çalışmalarına rağmen sloganlarla nöbet alanını ziyaret ettiler.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi karşısında bulunan Lise Caddesi’nde 34’üncü gününde devam eden eylem öncesi alan, polis bariyerleriyle çevrildi. Yenişehir ilçesi Ekinciler Caddesi’nden alana kadar yürüyen TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve Odaların Yöneticileri ile polis arasında tartışma yaşandı. TMMOB kitlesinin yürüyüşü esnasında atılan slogan, tutulan alkış ve çekilen zılgıtlara valilik yasağını gerekçe göstererek engellenmeye çalışılması üzerine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Biz zaten valiliğin hukuksuz talimatlarına karşı yürüyoruz” dedi. Engellemeye rağmen grup, “İrademe Dokunma” yazılı pankart açarak alana alkış ve sloganlar eşliğinde geldi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz eylem alanında yaptığı konuşmada görevden alınan eşbaşkanlar ile dayanışma içinde olacaklarını belirterek, “Siyasi karar alarak kayyum atayanlar, seçim öncesi kayyum tehdidinde bulunmuştu. Bu demokrasi tarihine vurulmuş bir darbedir. Bu halk bunu asla affetmeyecektir. Bu halk buna karşı direniyor. 31 Mart’ta bu direniş görüldü. Bu tek adam uygulamalarına bu halk izin vermeyecektir” dedi. Koramaz, yıllardan beridir demokrasi için gösterdikleri direnişi, kayyum atamalarına karşı da vereceklerini söyledi.

Açıklamanın ardından TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve beraberindeki TMMOB ve Oda Yönetici ve üyeleri, Lise Caddesi’nden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare’ye yürüdü. Yürüyüş sırasında polis yoğun önlemler aldı.

Koramaz, Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare’ye karanfiller bıraktı. Türkiye’de barış istemenin bir bedeli olduğunu belirten Koramaz, barış isteyen akademisyenlerin ve meslek odaları yöneticilerinin tutuklandığını, Tahir Elçi’nin ise barış istemenin bedelini yaşamıyla ödediğini söyledi. Tahir Elçi’nin insan hakları savunucusu ve çalışmalarıyla ilham kaynağı olduğunu dile getiren Koramaz, “Tahir Elçi, burada vurulurken elinde tutuğu yazıda ‘İnsanlığın tarihine sahip çık’ yazıyordu. İnsanlığın bizlere bıraktığı en büyük miras barıştır. Barışa sahip çıkmak, kültüre, tarihe, insana, yaşama sahip çıkmaktır.” dedi. Koramaz barış mücadelesinden vazgeçilemeyeceğini dile getirdi.

Anma sonrasında TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu tarafından Sur İlçesinde gerçekleştirilen sokak bakım onarım ve sokak çalışması ziyaret edildi. Büyükşehir Belediyesi Deng Bej Evine geçilerek deng bejler dinlendi.