Mühendis ve Makina Güncel: AĞUSTOS 2022 - SAYI: 68

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Meslektaşlarımız Merhaba,

Mühendis ve Makina-Güncel dergimizin 2022 yılı Ağustos sayısı ile karşınızdayız. Bu sayımızda Birlik’ten, Haberler, Basın Açıklaması, Eğitimlerimiz, Sektör Haberleri ve Endüstriyel Tesis Altyapısı, Otomasyon, Robotik, Yangın, Enerji/Kaynak/ Su Tasarrufu konularında hazırlanmış beş yazıya yer verilmiştir.

Endüstriyel Tesis Altyapısı bölümünde yer alan ilk yazımız Cafer Ünlü tarafından hazırlanan “Temiz Buhar Üretimi ve Kullanımı” başlıklı yazıdır. Yazıda, İşletme Buharı, Temiz Buhar, Buharın Kalitesi, Türleri, Özellikleri ve Kullanım Yerleri, Temiz Buhar Tesisatları, Kondens Tahliyesi ve Kondenstoplar, Hava Tahliyesi, Separatör, Sterilizasyon, Nemlendirme Sistemleri başlıkları detaylıca anlatılmaktadır.

Ufuk Kaya tarafından hazırlanan “Endüstri 4.0 Sanayi Devrimine Hazır mıyız?” başlıklı ikinci yazımız Otomasyon bölümünde yer almaktadır. Yazıda, Endüstri 4.0 ile birlikte küçük/orta ölçekli işletmelerin değişim ve dönüşümlere ne kadar hazır olduğu, beklentileri, elde edecekleri avantajlar ve bu değişimi ne kadar istedikleri temel düzeyde anlatılmaktadır.

Robotik Bölümünde yer alan üçüncü yazımız, Gürcan Özdemir tarafından hazırlanan “Akıllı Robotlar (Kobotlar)” başlıklı yazıdır. Yazıda, endüstriyel bir kobot çalışmasının oluşturulmasında, konu olabilecek temel noktalar özetlenmiştir.

Yangın Bölümünde yer alan ”Kimyasal Temiz Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Olmalıdır?” başlıklı dördüncü yazımız, İsmail Turanlı tarafından hazırlanmıştır. Bu yazıda, Temiz Gazlı Söndürme Sistemlerinde yapılan yanlış uygulamalar daha anlaşılır olması açısından soru yanıt şekLinde anlatılmaktadır.

Serdar Uzgur tarafından hazırlanan “Tarımsal Damlama Sulama Tekniği ve Uygulamaları” başlıklı beşinci yazımız Enerji/Kaynak/Su Tasarrufu bölümünde yer almaktadır. Yazıda, sulama sistemleri, damla sulama bileşenlerinin temel tasarım özellikleri, damlama sistemi tasarım ilkeleri anlatılmaktadır.

Birlik’ten bölümünde, “Anayasa Mahkemesi Başvurumuzu Haklı Buldu: TMMOB’nin Referandum ve Seçimlerde Görüş Bildirmesi Yasaklanamaz” başlıklı haber ile 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depremi’nin 23. Yılında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’ın yaptığı basın açıklamasına yer verilmiştir.

Haber bölümünde, Odamız Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Enerji Daimi Komisyonu Başkanı N. Bülent Damar’ın “Akkuyu Nükleer Güç Santralı Kör Bir Kuyu” başlıklı yazısına yer verilmiştir.

Basın Açıklaması bölümünde, Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener’in yapmış olduğu “Trafik Güvenliği Politikalarındaki Sorunlar ve Mevzuat Düzenleme İhtiyaçları Devam Ediyor” başlıklı basın açıklamasına yer verilmiştir.

Ayrıca bu sayımızda; Ağustos ayı sektör haberlerine ve mühendislerimize yönelik Ağustos ayı içerisinde gerçekleşen eğitimlerin takvimine yer verilmiştir.

Dergimize www.mmo.org.tr adresi yayınlar bölümünden ulaşabilir; yazı, yeni ürün tanıtımları, reklam ve görüşleriniz ile destek olabilirsiniz. Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere iyi okumalar diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu