Mühendis ve Makina Güncel: ARALIK 2022 - SAYI: 72

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Meslektaşlarımız Merhaba,

Mühendis ve Makina-Güncel Dergimizin 2022 yılı Aralık sayısının konusu “Uzay” olarak belirlenmiştir.

Tema konusu kapsamında hazırlanmış dört yazı ile birlikte Söyleşi, Basın Açıklaması, Haber, Birlik’ten, Eğitimlerimiz ve Sektör Haberleri bölümlerine yer verilmiştir.

Uzay bölümünde yer alan yazılarımızın ilki Suat Ontaç tarafından hazırlanan “Uzay Aracı Yapıları” başlıklı yazıdır. Yazıda, Tasarım, Analiz, Mekanik Testler, Malzeme ve Üretim, Mekanizmalar başlıkları detaylandırılarak anlatılmıştır.

Zeynep Sevgi Savaş ve Alim Rüstem Aslan tarafından hazırlanan “Mars Helikopter Tasarımı” başlıklı ikinci yazımızda, NASA tarafından tasarlanan küçük boyutlu helikopter Ingenuity incelenmiş ve Mars’ta uçacak bir helikopterin özellikleri ve gereksinimleri Ingenuity üzerinden belirlenmiştir. Bu bilgiler ve analizler ışığında Ingenuity’nin daha ağır ve büyük bir versiyonunun tasarımı anlatılmıştır.

Uzay bölümünde yer alan üçüncü yazımız, Ozan Ünsalan tarafından hazırlanan “Uzay Madenciliği” başlıklı yazıdır. Yazıda, uzay madenciliği konusundaki çalışmalar ve gelişmeler anlatılmıştır.

Ahmet Akgül, Ümit Bağdat, Rahmi Ünal tarafından hazırlanan ”Farklı Uydu Fırlatıcı Arayüzleri İçin Titreşim Test Adaptörü Tasarlanması” başlıklı dördüncü yazımızda, ülkemizde planlanan uydu projelerinde kullanılmak üzere 937 mm çapa sahip titreşim test adaptörünün tasarımı ve analizleri anlatılmıştır.

Söyleşi bölümünde, Karanlık Maden Ocaklarından Uzayın Sonsuz Derinliklerine Uzanan Grizu 263 Uzay Takımı ile yapmış olduğumuz söyleşiye yer verilmiştir.

Haber bölümünde, “TMMOB Mesleki Statümüzün Korunması İçin Mücadele Ediyor” başlıklı habere yer verilmiştir.

Basın Açıklaması bölümünde, Oda Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener’in yeni yıl mesajına yer verilmiştir.

Birlik’ten bölümünde, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerine TMMOB Yönetim Kurulu tarafından 16 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirilen “Rant İçin Değil Halk İçin Bütçe İstiyoruz” başlıklı basın açıklamasına yer verilmiştir.

Ayrıca bu sayımızda, Aralık ayı sektör haberlerine ve mühendislerimize yönelik Aralık ayı içerisinde gerçekleşen eğitimlerin takvimine yer verilmiştir.

Dergimize www.mmo.org.tr adresi yayınlar bölümünden ulaşabilir; yazı, yeni ürün tanıtımları, reklam ve görüşleriniz ile destek olabilirsiniz.

Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere iyi okumalar diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu