Mühendis ve Makina Güncel: TEMMUZ 2022 - SAYI: 67

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Meslektaşlarımız Merhaba,

Mühendis ve Makina-Güncel Dergimizin 2022 yılı Temmuz sayısının konusu “Yenilenebilir Enerji” olarak belirlenmiştir. Tema konusu kapsamında hazırlanmış dört yazı ile birlikte Söyleşi, Haber, Anma, Eğitimlerimiz ve Sektör Haberleri bölümlerine yer verilmiştir.

Yenilenebilir Enerji bölümünde yer alan yazılarımızın ilki Ahmet Hatipoğlu tarafından hazırlanan “Rüzgar Enerjisi Santrali Dizayn Metodolojisi” başlıklı yazıdır. Yazıda, rüzgar enerjisine ilgi duyan ve rüzgar enerjisi ile ilgili belli bir bilgi seviyesinde olan kişilerin faydalanması amacıyla rüzgar santrali tasarım evreleri özet olarak anlatılmaktadır.

Ali Sözen tarafından hazırlanan “Güneş Enerji Sistemleri- Güneş Enerjisiyle Akülü Tip ve Tarımsal Sulama Sistemleri” başlıklı ikinci yazımızda, evrensel olarak gün geçtikçe daha fazla talep edilmeye başlanan yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi başlığı altında akülü sistemler ve güneş enerjisi ile sulama sistemleri anlatılmaktadır.

Yenilenebilir Enerji bölümünde yer alan üçüncü yazımız, Nevroz Karakuş tarafından hazırlanan “Isıtma ve Soğutmada Güneşten Yararlanma Eğilimindeki Artış” başlıklı yazıdır. Yazıda, enerjinin daha verimli kullanılabilmesi için öncelikle endüstride daha sonra da bireysel tüketimde yapılması gerekenler kapsamında ısı pompaları ve fotovoltaik paneller anlatılmaktadır.

Halim Gürgenci tarafından hazırlanan “Hidrojen Enerjisine Geçme Zamanı Geldi mi?” başlıklı dördüncü yazımızda, “Hidrojen enerjisi hakkında son zamanlarda tekrar yükselen heyecan bu sefer bir sonuca varabilecek mi?”, “Türkiye için bu sektörde fırsatlar nelerdir?” sorularına cevap aranmıştır.

Söyleşi bölümünde, Odamızın 1013 sicil numaralı üyesi, Cumhuriyetin Birinci Nesil Öğrencisi Prof. Dr. Sadık Kakaç ile yapmış olduğumuz söyleşiye yer verilmiştir.

Haber bölümünde, TMMOB'nin Unutulmaz Başkanı Teoman Öztürk’ün ölümünün 28. yılında Karşıyaka Mezarlığındaki Anıt Mezarı başında yapılan anma töreni haberine yer verilmiştir. Anma bölümünde, geçen yıl yitirdiğimiz Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç’ın anmasına yer verilmiştir.

Ayrıca bu sayımızda; Temmuz ayı sektör haberlerine ve mühendislerimize yönelik Temmuz ayı içerisinde gerçekleşen eğitimlerin takvimine yer verilmiştir.

Dergimize www.mmo.org.tr adresi yayınlar bölümünden ulaşabilir; yazı, yeni ürün tanıtımları, reklam ve görüşleriniz ile destek olabilirsiniz.

Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere iyi okumalar diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu