Mühendis ve Makina Güncel: TEMMUZ 2023 - SAYI: 79

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Değerli Meslektaşlarımız,

Mühendis ve Makina-Güncel Dergimizin 2023 yılı Temmuz sayısı ile karşınızdayız. Bu sayımızda Kompozit Malzemeler, Bilgisayar Destekli İmalat, Yangın Söndürme, Otomotiv, Enerji Tasarrufu konularında hazırlanmış beş yazı ile birlikte Basın Açıklaması, Birlik’ten, Haber, Kongre, Sektör Haberleri ve Eğitimlerimiz bölümlerine yer verilmiştir.

Kompozit Malzemeler bölümünde yer alan ilk yazımız Alperen Eroğlu tarafından hazırlanan “Karayolları Tünelleri Havalandırma Şaftları Kaplamalarında Kompozit CTP Boru Kullanımı” başlıklı yazıdır. Yazıda, Havalandırma Şaftları Sıcaklık Dayanımı ve Malzeme Seçimi, CTP Boru Döşemesi başlıkları anlatılmıştır.

Bilgisayar Destekli İmalat bölümünde yer alan ikinci yazımız, Hamit Arslan tarafından hazırlanan “Günümüzde Bilgisayarlı İmalat Teknolojileri” başlıklı yazıdır. Bilgisayar denetimli takım tezgahları son yıllarda yaygın bir şekilde küçük büyük pek çok işletmede kullanılmaktadır. Yazıda, NC Nedir?, CNC Nedir?, CNC Sisteminin Avantajları, Dezavantajları, CAD/CAM Programları, 3D Yazıcılar Teknolojisi başlıkları anlatılmıştır.

Yangın Söndürme bölümünde yer alan yazılarımızın üçüncüsü Erhan Edip Nakıboğlu tarafından hazırlanan “Uçak Hangarlarında Köpüklü Söndürme Sistemleri” başlıklı yazıdır. Uçak ve helikopter hangarları gibi, içerisinde hava ulaşım araçlarının korunduğu yerlerdeki yangın tehlikesi, buradaki hava araçlarının jet yakıtı bulundurma olasılığından dolayı her zaman üst düzeyde olduğundan, buralarda en üst düzeyde koruyuculuğu ve önleyiciliği olan, ileri tip yangın söndürme sistemlerinin kurulması gerekir. Yazıda, Yangın Söndürme Sistemi Seçimi, Yangın Söndürme Sistemi Standartları, Yangın Söndürme Sistemi Tasarımı, Yangın Algılama Sistemi başlıkları anlatılmıştır.

Otomotiv bölümünde yer alan dördüncü yazımız İsmail Göçer ve Yalın Şahin tarafından hazırlanan “8x8 Tekerlekli Araçlar İçin Araç Dinamikleri Benzetimi ile Dönüş Yarıçapı Hesapları” başlıklı yazıdır. Yazıda, 8x8 tekerlekli bir aracın matematiksel denklemler ile oluşturulan Matlab Simulink modeli ile sistem gereksinimlerini doğrulamak amacıyla dönüş yarıçapı hesabının, testler ile karşılaştırılması anlatılmıştır.

Enerji Tasarrufu bölümünde yer alan beşinci yazımız Aytekin Çakır tarafından hazırlanan “Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği’nin (BEP) Mekanik Tesisat Uygulamalarında Dünü, Bugünü” başlıklı yazıdır. Enerjinin etkin ve verimli kullanılması; savurganlığın önlenmesi; enerji maliyetlerinin ekonomiye getirdiği yükün azaltılması; çevrenin korunması amacıyla uzun süreçlerden geçtikten sonra 5627 sayılı “Enerji Verimliliği Kanunu” çıkarılmış ve 02.05.2007 tarihinde 26510 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.

Yazıda, Yönetmeliğin Amaç Kapsam Ve İlkeleri, Yönetmeliğin Tasarım Ve Uygulama Değişiklikleri, Enerji Kimlik Belgesi başlıkları anlatılmıştır.

Basın Açıklaması bölümünde, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener’in 2 Temmuz Sivas Katliamının anmasında yaptığı “Unutmadık, Unutturmayacağız!” başlıklı basın açıklamasına yer verilmiştir.

Haber bölümünde, 22 Temmuz 2023 tarihinde Makina Mühendisleri Odası Toplantı Salonunda, TMMOB Meslek İçi Eğitim Çalışma Grubu ve Oda Temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen TMMOB Meslek İçi Eğitim Çalıştayı haberine ve 11 Temmuz 2023 tarihinde, ölümünün 29. yılında gerçekleştirilen TMMOB'nin Unutulmaz Başkanı Teoman Öztürk’ün anma töreni haberine yer verilmiştir.

Kongre bölümünde, TMMOB Makina Mühendisleri Odası adına İzmir Şubesi yürütücülüğünde "Mekanik Tesisatta Dönüşüm" ana temasıyla, 26-29 Nisan 2023 tarihleri arasında İzmir`de MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi`nde gerçekleştirilen 15. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi Sonuç Bildirisine yer verilmiştir.

Birlik’ten bölümünde, ücretli çalışan meslektaşlarımızın haklarını korumak için her yıl belirlediğimiz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Asgari Ücreti hakkında verilen yargı kararına ilişkin TMMOB ve Bağlı Odalarımızın Yönetim Kurulu Başkanları tarafından 24 Temmuz 2023 tarihinde yapılan “Mühendis, Mimar Ve Şehir Plancılarının Haklarını Savunmaya, İnsanca Yaşanacak Bir Gelir Düzeyi İçin Mücadele Etmeye Devam Edeceğiz!” başlıklı ortak basın açıklamasına ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’ın 24 Temmuz 2023 tarihinde yapmış olduğu “Akbelen Ormanlarına Dokunmayın! İkizköy Halkının Yanındayız!” başlıklı basın açıklamasına yer verilmiştir.

Ayrıca bu sayımızda; Temmuz ayı sektör haberlerine ve mühendislerimize yönelik Temmuz ayı içerisinde gerçekleşen eğitimlerin takvimine yer verilmiştir.

Dergimize www.mmo.org.tr adresi yayınlar bölümünden ulaşabilir; yazı, yeni ürün tanıtımları, reklam ve görüşleriniz ile destek olabilirsiniz. Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere iyi okumalar diliyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu