Oda Bülteni: ARALIK 2021 - SAYI: 282

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

EMEĞİMİZE, MESLEĞİMİZE, HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, Kasım ayından beri Meclis’te görüşülüyor. İktidarın ekonomik sosyal politikalarının aynası olan bütçe teklifi, vergi adaletsizlikleri ve yeni vergi artışları yani yeni fahiş zamlarla, yandaş sermayeye yapılacak aktarımlarla, dövize endeksli borç ve faiz ödemeleriyle hayatımızı çok daha zorlaştıracak özelliktedir. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB bu nedenle, Geçinemiyoruz, Halktan ve Emekten Yana Bütçe İçin Omuz Omuza! ortak açıklamasını yaptılar. TMMOB bu nedenle, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nde Halk Yok! açıklamasını yaptı. Odamızın her ay yayımladığı Sanayi Analizleri Bülteni’nin 76. sayısı da aynı konuya ayrıldı ve  2022 Bütçesi: Adaletsiz, Karanlık ve Pinti! başlığıyla yayımlandı. Bültenimizde bütçe teklifi ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Bildiğimiz üzere bu iktidar döneminde mesleğimiz itibarsızlaştırılmaya, değersizleştirilmeye çalışılmış, sorunlarımız kat kat artmıştır. Bu nedenle TMMOB ve bağlı Odalar olarak bütçe görüşmeleri süresince, Emeğimize, Mesleğimize, Haklarımıza Sahip Çıkıyor, Sorunlarımıza Çözüm İstiyoruz kampanyası yapıyoruz.

Diğer yandan belirtmek gerekir ki sorunlarımızın çözümünün, ülkemiz ve halkımızı yoksullaştıran, emperyalizme bağımlılığa gerici rejimlere bağımlılığı ekleyen mevcut iktidarla olmayacağını biliyoruz. Ülkemiz,  halkımız, meslek alanlarımız için yıkım ve felaketler getiren politikalara karşı mücadele kararlılığımızı sürdüreceğiz.

Geçen ay, Kıbrıs-TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın düzenlediği Otomotiv Sempozyumu’na, Zonguldak ve İzmir Şubelerimizin geleneksel gece-plaket/onurluk törenlerine, Kartal Belediyesi ile İstanbul Şubemizin işbirliğiyle yapılacak olan Makina Fabrika-Kartal Bilim ve Teknoloji Hangarı Proje Tanıtım Toplantısına, bültenimiz yayına hazırlanırken de Ankara Şubemizin geleneksel gecesine katıldık.

Geçen ay, 18-20 Kasım tarihlerinde İzmir’de EMO ile birlikte düzenledeğimiz X. Asansör Sempozyumu’nu ve 19-20 Kasım 2021 tarihlerinde Ankara’da XII. Kaynak Teknolojisi Ulusal Kongresi’ni yaptık. Şimdi önümüzde, bu çalışma dönemimizin son etkinliği, 17-18 Aralık’ta Ankara’da toplanacak olan TMMOB Sanayi Kongresi 2021 var.

Bu arada Danışma Kurulu üçüncü toplantısını ülkemizde durum ve Oda çalışmalarını değerlendirme gündemiyle yaptık. Toplantıya hazırlık mahiyetindeki 48. Dönem 13 Aylık Çalışma Raporu internet sitemizde yer almaktadır. Bu toplantının ardından da Sekreterler-Saymanlar ve Müdürler toplantısını yaparak Oda çalışmalarını gözden geçirdik ve yeni kararlar aldık.

Pandeminin Türkiye ve Dünyadaki Etkileri ve Kapitalizmin Açmazları ana temalı TMMOB Sanayi Kongresi 2021’de buluşmak üzere esenlik dileklerimizi iletiyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler