Oda Bülteni: EKİM 2022 - SAYI: 292

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

ÜLKEMİZİ, HALKIMIZI, MESLEKLERİMİZİ VE ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZÜ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Mühendisler, mimarlar, şehir plancılarının TMMOB’nin çağrısıyla bir günlük iş bırakma eylemi yaparak ekonomik demokratik sorunlarına dikkat çektikleri 19 Eylül 1979, tarihimizde önemli bir yer edinmişti. Bu önemli günü TMMOB kararıyla 12 yıldan beri “TMMOB Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü” olarak anıyor ve güncel sorunlarımıza işaret ediyoruz. 19 Eylül 1979 eyleminin yıldönümünde “Ülkemizi, Halkımızı, Mesleklerimizi ve Örgütlülüğümüzü Savunmaya Devam Edeceğiz” dedik ve 1970’lerden günümüze uzanan, kamucu politikalar temelinde planlama, sanayileşme, kalkınma, kamusal yarar, kamusal hizmet, kamusal denetim, tam istihdam ve güvenceli çalışma mücadelemizin kararlılıkla süreceğini belirttik ve yurt genelindeki etkinliklerde yer aldık.

19 Eylül 1979 tarihindeki eylem zamanında ve 1973-1980 döneminde TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı olan Teoman Öztürk ve arkadaşlarını bu vesileyle bir kez daha sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Üst Birliğimiz Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB)’nin kuruluşunun 68. yılındayız. 18-21 Ekim 1954 tarihlerinde Ankara’da toplanan genel kurulla faaliyetlerine başlayan TMMOB, bugün tam 68 yaşında. Meslektaşlarımızın faaliyetlerini kolaylaştırma, mesleğimizin kamu çıkarları doğrultusunda gelişimini sağlama, meslek disiplinini ve etiğini koruma ve mesleki dayanışma çabalarını yürüten Birliğimizin kuruluşunu ve tüm meslektaşlarımızın “Mühendislik ve Mimarlık Haftası”nı kutluyoruz.

Geçtiğimiz ay sonları ve bu ayın başlarında; Tesisat Mühendisleri Derneği(TTMD)’nin 20-23 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlediği “XV. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu”na; İtfaiyecilik Haftası dolayısıyla Gaziantep Şubemiz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın 29 Eylül’de birlikte düzenledikleri “Endüstriyel Tesislerde Yangın Güvenliği Konferansı”na; Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği(MÜKAD) tarafından 5 Ekim’de düzenlenen “Bina Enerji Performansındaki Açıklar” temalı “Mekanik Tesisat Zirvesi’ne(MEKTES’22)” katıldık. 5–6 Ekim’de de Antalya Şubemizin Geleneksel Gecesine ve Danışma Kurulu toplantısına katıldık.

Bültenimiz yayına hazırlanırken 49. Çalışma Dönemi merkezi etkinlikleri kapsamında 13-15 Ekim tarihlerinde Kayseri’de yapılan Savunma Sanayi Sempozyumu’nun ardından, X. Uluslararası Bakım Teknolojileri Kongresi 20-22 Ekim tarihlerinde Denizli’de yapılacak. IX. Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi de önümüzdeki ay 16-19 Kasım tarihlerinde İzmir’de yapılacak. Meslektaşlarımızı etkinliklerimize bekliyoruz.

TMMOB’nin de içinde yer aldığı, emek, barış, demokrasi güçlerinin 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da düzenlediği “Emek, Barış Demokrasi Mitingi”ne yapılan bombalı saldırıda 104 insanımız yaşamını yitirmiş, 500’e yakın insanımız yaralanmıştı. Yaralananlardan çok sayıda kişi de farklı organ kayıplarıyla yaşıyorlar. 2015 yılındaki 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasındaki dönemde yapılan bu ve diğer katliamların hiçbirini unutmadık, unutmayacağız.

Cumhuriyet değerlerine, laikliğe, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, ülkemiz kaynaklarının talan edilmesine, halkımızın yoksullaştırılmasına, emeğimize, mesleklerimiz ve meslek örgütlerimize yönelik saldırılara karşı birlik içinde kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu