Oda Bülteni: EYLÜL 2021 - SAYI: 279

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

RANT DÜZENİ TÜRKİYE’Yİ SOSYAL AFETLER ÜLKESİ HALİNE GETİRDİ

Son yıllardaki önlenemeyen ve zamanında müdahale edilmeyen seller ve yangınlardan hareketle, Türkiye adeta sosyal afetler ülkesi oldu demek mümkündür. Afet diyoruz, ancak doğal afet değil, rant düzeninin yol açtığı tahribat afetleri ve sonuçları itibarıyla sosyal afetler veya sosyal yıkımlar söz konusu. 
Artan seller ve toprak kaymalarının başlıca nedeni, bizlerin, TMMOB ve bağlı Odalarının yıllardır dile getirdiği ve yüzlerce kez doğrulandığı üzere, rant çıkarları uğruna verilen yanlış imar ve yapılaşma izinleri ve doğaya yapılan yanlış müdahalelerdir. Üstelik en son Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde görüldüğü üzere söz konusu yanlışlıklar mevcut iktidar döneminde yoğunlaşmıştır. 
Yangınlar konusunda neredeyse her zaman çoğu insanın aklına ilk gelen kuşkulardan biri, yangınlar ile rant ve yapılaşma arasındaki bağlantı olmaktadır. Yangınların ülkemizi sardığı bir anda ormanlık alanlarda turistik amaçlı yapılaşma izninin Kültür ve Turizm Bakanlığına verilmesi, bu bağlantıyı doğrular nitelikte vahim bir gelişme olmuştur. 
Diğer yandan yangınlara müdahalede en etkili araçlardan olan, Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan ve ülkemiz havacılığının temellerinin atıldığı Türk Hava Kurumu ve bu kurumun uçakları ile ormancılık alanındaki birikimlerin tasfiyesinin acı sonuçları da, son yıllardaki ve özellikle bu yılki yangınlarda görüldü. Yangınların ilk kez bu kadar uzun sürmesi ve devlet olanaklarının hızla devreye sokulmayışı haklı eleştirilere neden oldu, müdahale kapasitesinin kaybedildiği, ülkenin yönetilemediği vb. yorumlara da neden oldu.  
Oda meslek-uzmanlık alanlarından hareketle yangınlara ilişkin ilk olarak; “Orman Yangınlarının Yayılmasını Gereken Hızda Engelleyememenin Başlıca Nedeni Kamu Havacılığının Tasfiye Edilmesidir” açıklamasını yaptık. Ardından EMO, KMO, Maden MO ile birlikte “Acil Durum Yönetiminde Bilgisiz ve Beceriksiz Siyasi İktidar, Orman Yangınlarını Adeta Seyrediyor” açıklamasını yaptık. TMMOB Yönetim Kurulu, Odaların Yönetim Kurullarının Başkanları, Oda Sekreter/Yazmanları ve İl/İlçe Koordinasyon Kurulu Sekreterleri ortak toplantısına katıldık. Toplantı kararları doğrultusunda birçok il ve ilçeyi etkileyen seller ve Antalya-Muğla illeri başta olmak üzere yangın bölgelerine yönelik dayanışma kampanyalarının içinde yer aldık ve TMMOB heyeti ile birlikte ziyaretlerde bulunarak tespitler yaptık.
İktidarın bir diğer ciddi önlem almadığı konu da depremdir. Bu nedenle 17 Ağustos Marmara-Gölcük depreminin 22. yılında EMO, İMO, MO, ŞPO ile birlikte “Daha Büyük Acılar Yaşamamak İçin Acilen Önlem Alınsın!” açıklamasını yaptık. Bu aybaşında da trafik cinayetleri, otobüs yangınları ve okul servis araçlarındaki sorunlardan hareketle kamusal araç teknik denetimlerinin önemine ve Odamızın sunmaya hazır olduğu katkılara değindik. 
Bilindiği üzere enerji zamları sürekli olarak yapılıyor. En son, BOTAŞ’ın 2 Eylül akşamı büyük sanayi kuruluşları ve elektrik santrallarına satılan doğalgaz fiyatlarında yaptığı artışın elektrik ve sanayi ürün fiyatlarında yeni zamların habercisi olduğunu belirttik. 
30 Ağustos 1922’de Dumlupınar Meydan Muharebesi ile kazanılan zaferin ardından ülkemiz emperyalist devletlerin işgaline son vererek bağımsızlığını kazanmış ve yurtta sulh cihanda sulh temel politika olmuştu. Ancak ülkemiz 70 yılı aşan zamandan beri emperyalizme bağımlı kılınmış ve bu iktidar döneminde bağımlılık daha da pekişmiştir. 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle de belirtmek gerekir ki, ülkemiz iç ve dış siyasette çatışmacı tarzda yönetilmektedir. Oysa başta komşularımız olmak üzere diğer halklarla barışçı ilişkiler kurulması, ülkemizin bağımsızlığı, dış politikanın ülke ve halk çıkarlarına tabi ve ülkemiz içinde kardeşliğin egemen olması için ülkede, bölgede ve dünyada barış acil bir toplumsal ihtiyaçtır. Bu bilinçle 30 Ağustos Zaferi kutlu olsun diyor; ülkemiz, bölgemiz, dünyamız barış ve refaha erişsin diliyoruz. 
Bu çalışma dönemimizde yapmamız gereken kongre, kurultay, sempozyum etkinliklerinin bir kısmı salgın koşulları nedeniyle ertelenmişti. Etkinliklerimizin düzenleme ve yürütme kurulları koşulları değerlendirerek yeni tarihler belirliyor. Bu kapsamda 8-9 Ekim’de Eskeşihir’de XI. Ulusal Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı; 9 Ekim’de Bursa’da (19-20 Kasım 2021 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan XII. Kaynak Teknolojisi Ulusal Kongresi kapsamındaki) NDT Günleri; 18-20 Kasım’da İzmir’de Asansör Sempozyumu; 10-11 Aralık’ta Ankara’da TMMOB Sanayi Kongresi etkinlikleri yapılacaktır. 
Etkinliklerde buluşmak üzere bütün üyelerimize esenlikler diliyoruz. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 

Ekler