Oda Bülteni: KASIM 2022 - SAYI: 293

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

NE CUMHURİYET, NE ÜLKEMİZ VE HALKIMIZ, NE DE MESLEK ÖRGÜTLERİMİZ SAHİPSİZ DEĞİLDİR

49. Çalışma Dönemi merkezi etkinlikleri kapsamında 13-15 Ekim tarihlerinde Kayseri’de yapılan Savunma Sanayii Sempozyumu’nun ardından, önceki çalışma döneminde Covid-19 pandemisi nedeniyle ertelenen X. Uluslararası Bakım Teknolojileri Kongresi, 20-22 Ekim tarihlerinde Denizli’de yapıldı. Yine pandemi nedeniyle ertelenen IX. Ulusal Hidrolik Pnömatik Kongresi de 16-19 Kasım tarihlerinde İzmir’de yapılacak. Çalışma Programımızda yer alan diğer merkezi etkinliklerimiz ise 2023 yılı içinde yapılacak.

Geçen ay, Odamızın ve İstanbul Şubemizin eski yöneticilerinden, en son Tesisat Mühendisliği Dergisi Yayın Kurulu Üyeliği ve TESKON Yürütme Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüten meslek büyüğümüz Ali Metin Duruk’u kaybettik. Ailesi, yakınları ve Oda camiamıza baş sağlığı diliyoruz. Ali Metin Duruk ağabeyimizi ve on yıl önce genç yaşta kaybettiğimiz, Odamızın Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşımız Bünyamin Aydın’ı özlemle sevgiyle, saygıyla anıyoruz.

Bilindiği üzere geçen ay, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesine bağlı yeraltı kömür ocağında meydana gelen “grizu patlaması”nda 42 maden emekçisi hayatlarını kaybetti. “Kaza” denilen, “grizu patlaması” denilen, “kader” ve “fıtrat” ile açıklanan bu ve başka birçok olay, gerçekte işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri ve kamusal denetim eksiklikleriyle, yani yaşanan faciaların asıl sorumlularıyla doğrudan bağlantılı toplu iş cinayetleridir. Bu acı olayda hayatını kaybeden maden emekçilerini saygı ve sevgi ile anıyor, aileleri ve çalışma arkadaşlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Cumhuriyete yönelik saldırıların arttığı geçen ayın son günlerinde Birliğimizin yasasını değiştirmeye yönelik girişimlerin yenisi de açıklandı.  İktidarın değişmeyen gündemlerinden biri olan bu hazırlıklar, kamusal varlıkların özelleştirilmesine, doğal çevrenin, kentsel-kırsal alanların yağmalanmasına, ranta ve sömürüye kararlı karşı duruşumuz nedeniyle gündeme gelmektedir.

Cumhuriyetin ilanının 99. yıldönümünü, ona ve kazanımlarına yönelik saldırıları lanetleyerek kutladık.  Cumhuriyetin kamusal birikiminin en büyük kısmını 20 yılda özelleştirerek yerli ve yabancı sermayeye hibe şeklinde sunan ve kamusal denetimi yok eden siyasal İslamcı iktidarın yıkıcılığı ve yoksullaştırıcılığına karşın; ne Cumhuriyet, ne ülkemiz ve halkımız, ne de mesleklerimiz ve meslek örgütlerimiz sahipsiz değildir, sahipsiz kalmayacaktır dedik.

Biliyoruz ki Cumhuriyete, kamu/toplum yararına, örgütlü toplum yapıları olan meslek örgütlerimize yönelik tasfiyeci saldırılar ile Anayasanın değiştirilmesi istemi, birbirleriyle bağlantılı konulardır.

Odamız, TMMOB çatısı altında halkımız ve tüm demokratik muhalefet güçleriyle birlikte bu saldırılara karşı koymaya, meslek itibar ve onurunu korumaya, Cumhuriyetin kazanımlarını daha üst seviyelerde tesis etmeye yönelik mücadelesine kararlılıkla devam edecektir.

Esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Ekler