Oda Bülteni: KASIM 2023 - SAYI: 305

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, kadın meslektaşlarımızın “Her Yerde Biz Varız! Karanlığa Teslim Olmayacağız!” haykırışlarının, toplumsal cinsiyet eşitliği, şiddete, gericiliğe, yoksulluğa, hukuksuzluğa karşı eşit ve özgür bir gelecek için yürüttükleri mücadelenin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiriz.

Kasım ayında Oda gündemimiz oldukça yoğundu. 2-4 Kasım’da Eskişehir’de Raylı Sistemler Kongre ve Sergisi; 9-11 Kasım’da Edirne’de Trakya'da Sanayileşme ve Çevre Sempozyumu-V; 17-18 Kasım’da Kocaeli-Gebze’de VI. Enerji Verimliliği Kongresi; 17-18 Kasım’da Ankara’da Uluslararası Katılımlı Kaynak Teknolojisi 13. Ulusal Kongre ve Sergisi; 23-25 Kasım’da Adana’da II. Endüstri ve İşletme Mühendisliği Kongresi ve XIII. Endüstri ve İşletme Mühendisliği Kurultayı etkinliklerimiz yapıldı.

Şimdi sırada, her çalışma dönemimizin son etkinliği olan TMMOB Sanayi Kongresi var. TMMOB adına iki yılda bir düzenlediğimiz Sanayi Kongresi, 15-16 Aralık 2023 tarihlerinde Ankara’da MMO Eğitim ve Kültür Merkezinde yapılacak. Cumhuriyetin 100. Yıldönümünde Türkiye Sanayisi ve Dünyadaki Son Gelişmeler Işığında Nasıl Bir Sanayileşme? ana teması ile düzenlenen kongrenin programı geçtiğimiz günlerde açıklandı. Meslektaşlarımızın bu etkinliğe aktif katılımını bekliyoruz.

TMMOB Sanayi Kongresi 2023’ün ardından genel kurullar sürecimiz başlayacak. Şubelerimizin genel kurulları ve seçimleri 10-11 Şubat 2024 tarihlerinde çoğunluklu, 17-18 Şubat tarihlerinde çoğunluksuz olarak yapılacak. Oda genel kurul ve seçimleri ise 13-14 Nisan’da çoğunluklu, 20-21 Nisan’da çoğunluksuz olarak yapılacak. Üyelerimizi seçimlere aktif şekilde katılmaya, aday olmaya, seçimlerde oy kullanmaya, Odalarımızı ve TMMOB’mizi geleceğe taşımaya, meslek ve ülke sorunlarına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Odamızın kuruluşunun 69. yıldönümü ile bazı Şubelerimizin kuruluş yıldönümleri nedeniyle düzenlenen Geleneksel Geceler ve Plaket Törenleri yapılmaya başlandı. Bu vesileyle yaşam güçlükleri içinde işinden, ailesinden zaman ayırarak Odamızı bugünlere taşıyan ve meslekte geçirdikleri uzun yıllara atfen plaket/onurluk alan/alacak bütün büyüklerimizi ve meslektaşlarımızı emeklerinden dolayı yürekten kutluyoruz.

Bildiğimiz üzere şu an dünya siyasetinin önde gelen konularından biri, Hamas’ın sivilleri gözetmeyen saldırısı sonrası Siyonist İsrail’in onlarca yıldır sürdürdüğü Filistin topraklarının ilhakını genişletmeyi amaçlayan işgali ve soykırıma varan vahşi kitlesel katliamlarıdır. İsrail’in Filistin halkına onlarca yıldır onulmaz acılar çektiren devlet terörünü ve onun baş destekçileri olan emperyalist devletleri kınıyoruz. Odamız, Filistin halkının haklı ve son derece meşru istemlerinin yanındadır. Ülkemiz yönetimi ve başka devletlerin kınamalarının İsrail’i durdurmadığı ve sorunun çözümüne gereken katkıyı koymadığı, geçmişten bu yana defalarca  görülmüştür. Batı Şeria’daki Filistin topraklarının aralarına ve Batı Şeria ile Gazze arasına İsraillilerin parça parça yerleştirilmesiyle, toprak-halk-devlet bütünlüğü parçalanmış durumdadır. Şimdi aynı politika Gazze şeridinin içinde uygulanarak işgal ve ilhakın genişletilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle İsrail’in etkili bir şekilde durdurulması, bunun için de tüm ekonomik, siyasi, askeri anlaşmaların iptal edilmesi ve diplomatik ilişkilerin kesilmesi gerektiğine inanıyoruz.

15-16 Aralık’ta TMMOB Sanayi Kongresi’nde buluşmak üzere esenlik dileklerimizi iletiyoruz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu