Oda Bülteni: MART 2022 - SAYI: 285

×

Hata mesajı

  • Notice: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 771 satırı) içinde Undefined index: 3.0.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 777 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 781 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_glyphicons() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 841 satırı) içinde array_merge(): Expected parameter 1 to be an array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.
  • Warning: _bootstrap_icon() (/srv/www/html/sites/all/themes/bootstrap/includes/common.inc dosyasının 875 satırı) içinde in_array() expects parameter 2 to be array, null given.

Sunuş

Genel Kurulumuz Gerici-Rantçı İktidara Karşı Cumhuriyetçi, Laik, Demokratik, Halkçı, Toplumcu-Kamucu Bir Yanıt Olacaktır

Şubelerimizin genel kurulları 5-6 Şubat, 12-13 Şubat ve 19-20 Şubat 2022 tarihlerinde yapıldı. Şimdi 26-27 Mart tarihlerinde Ankara’da yapılacak olan 49. Olağan Oda Genel Kurulu’nun hazırlıklarını yapıyoruz. 48. Dönem Oda Çalışma Raporu, genel kurul öncesinde delegelere sunulacak ve internet sitesinde yayımlanacaktır.

Birer demokrasi şenliği platformu, birlik ve dayanışma kürsüleri olan Şubelerimizin genel kurulları, antidemokratik iktidara karşı mühendisliğin örgütlü gücünün, bilimin, tekniğin, aydınlanmanın, kamucu, Cumhuriyetçi, laik, demokratik yaklaşımların yanıtı oldu. Bu sonucun alınmasında katkısı bulunan bütün örgütlü üyelerimize, Şubelerimizi başarılı çalışmalarla yeni bir döneme taşıyan yönetim kurullarına, il-ilçe temsilciliklerine ve görevlerinden ayrılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, yeni seçilen yönetim kurullarına başarılar diliyoruz.

Yeni yönetim kurnullarıyla birlikte yaptığımız Danışma Kurulu toplantısının ardından şimdi önümüzde Oda genel kurulu var. Genel kurulda, biriktirdiğimiz demokratik, kamucu-toplumcu değerler doğrultusunda geleceğe doğru bir adım daha atacak; dünyada ve ülkemizdeki gelişmeleri, bu gelişmelerin ülkemiz, halkımız, mesleğimiz, meslektaşlarımız üzerindeki etkilerini hep birlikte değerlendirecek, Şube genel kurulları ve Oda çalışmalarında dile getirilen görüşleri harmanlayacağız.

Daha güçlü bir Oda ve üreten, sanayileşen, kalkınan, hakça bölüşen bir Türkiye için söz üstüne söz koyacak, önümüzdeki dönemin çalışmalarının çerçevesini belirleyecek; Oda ve TMMOB organlarında görev alacak arkadaşlarımızı seçeceğiz. Genel kurulumuz emperyalizme, kapitalizme/neoliberalizme, sömürüye, faşizme, gericiliğe, hayat pahalılığına, savaş ve işgallere karşı birlik, mücadele, dayanışma, demokrasi ve barış platformu olacaktır. Genel kurul ve seçimlerimiz, Şube genel kurullarının ardından iktidara karşı Cumhuriyetçi, laik, demokratik, halkçı, toplumcu-kamucu yeni bir yanıt olacaktır.

Şube genel kurullarında seçilen tüm Oda delegesi arkadaşlarımızı 26-27 Mart’ta yapılacak olan genel kurula ve genel kurul seçimlerine katılmaya bekliyoruz.

*          *          *

Bilindiği üzere Ukrayna’da bir savaş sürüyor. ABD-İngiltere-NATO’nun onlarca yıldır sürdürdüğü emperyalist yayılma ve  Rusya’yı kuşatma siyasetinin başarılı olduğunu ve emperyal niyetler içindeki Rusya’yı Ukrayna’da savaş ve işgale kışkırttığını söylemek mümkündür. İşgal kabul edilemez. Savaş bir an önce durmalı, barış tesis edilmelidir. Diğer yandan bu savaşın, nükleer savaş tehlikesini her zamankinden daha fazla gündeme soktuğu bilinmektedir. Hangi düzeyde sürerse sürsün bu savaşın kaybedenleri; daha da yoksullaşan, savaşın acı yüzüne, yokluklara, ölümlere, sürgünlere maruz bırakılan ve birbirlerine düşman edilen tüm halklar olacaktır. Ayrıca bu savaşın büyük bir ekonomik kriz, enerji soygunu ve hayat pahalılığı altında bunalan halkımıza yeni çok büyük sıkıntılar getireceği de açıktır.

İktidarın izlediği emperyalizm ve NATO yanlısı politikanın aksine, her zaman savunduğumuz doğru dış politikayı; militarist ve savaş yanlısı politikaları reddetmek; ülkede, bölgede, dünyada barışı ve halkların kardeşliğini savunmak; savaşlara ve işgallere, emperyalist ve her türden yayılmacılığa karşı çıkmak; savaş aygıtı NATO’dan çıkmak; ülkelerin içişlerine müdahale etmemek ve bağımsızlıklarına hizmet edecek politikalar bütünü şeklinde özetlemek mümkündür.

Barış ve esenlik dileklerimizle.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu